Azalia w przydomowym ogrodzie.

Wśród wielu różnorodnych roślin ogrodowych, mało znajdziemy takich, których uprawa nie należy do nazbyt wymagających a jednocześnie będą w stanie zagwarantować nam wysoki poziom estetyki. Jednymi z takich roślin są Azalie, czyli krzewy z rodziny wrzosowatych, których odmiany charakteryzują się tym, iż pozostają zimozielone. Zapewnia nam to przepiękną zieleń w ogrodach nawet przez cała zimę. Jednakże, musimy tutaj wybrać odpowiednie odmiany odporne na duży poziom mrozu, gdyż nie wszystkie są w stanie skutecznie wytrzymać poniżej 20 stopni mrozu.

Dobór odmian Azalii.

W pierwszej więc kolejności, należy tutaj znaleźć odpowiedniego dostawcę sadzonek, u którego będziemy mogli wybrać te Azalie, które są odporne na mrozy. Pozostałe gatunki co prawda także można hodować na zewnątrz, niemniej jednak na zimę trzeba będzie je schować do cieplejszego pomieszczenia gospodarczego. Generalnie rzecz biorąc, praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym znajdziemy mnóstwo odmian Azalii odpornych na trudne warunki atmosferyczne i mrozy charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej, toteż nie powinniśmy mieć trudności z wyborem w tym zakresie. Problematyczne może się jedynie okazać dobranie odpowiedniej estetyki poszczególnych gatunków, gdyż te są wyjątkowo różnorodne i charakteryzują się wielobarwnością swoich kwiatostanów.

Warunki uprawy Azalii.

Nieco więcej trudności, początkującym ogrodnikom może przysporzyć prawidłowe przygotowanie stanowiska pod uprawę Azalii. Tutaj jednak musimy pamiętać, iż Azalia, tak samo, jak każdy Rhododendron, potrzebuje stanowiska zacienionego o nieco wyższym poziomie wilgotności. Odczyn pH gleby powinien kształtować się na poziomie w granicach 5-6,5 a więc powinna to być gleba nieco kwaśna. W tym celu należy przygotować odpowiednią mieszankę składającą się kory sosnowej, torfu oraz kompostu. Torf powinien być nie odkwaszany, aby zachować odpowiedni poziom pH. Stanowisko dla Azalii najlepiej będzie dobrać w sąsiedztwie większych drzew ozdobnych, które dostarczą odpowiedniego zacienienia stanowiska uprawy. Dodatkowo można w najbliższym sąsiedztwie stanowiska Azalii przygotować oczko wodne, które zapewni wyższy poziom wilgotności w najbliższej okolicy.

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż uprawa Azalii w przydomowym ogrodzie nie należy do wyjątkowo trudnych i skomplikowanych zadań, aczkolwiek pewne wymagania tutaj są. Szczególnie w kwestii przygotowania odpowiedniego stanowiska dla uprawy, bowiem prace pielęgnacyjne praktycznie w tym przypadku nie istnieją, co znacznie upraszcza całą uprawę tego przepięknego krzewu ozdobnego. Jedyne o czym musimy pamiętać, to solidne nawodnienie rośliny przed zimą, aby mogła się ona przygotować na mrozy. Można dodatkowo zabezpieczyć Azalie poprzez ogacenie bulwy korzeniowej słomą, aczkolwiek większość odmian jest odporna na duże mrozy, więc nie zawsze jest to koniecznością.

Dodaj komentarz