Czasowy wyłącznik światła a oszczędności płynące z jego stosowania.
Koszt oświetlenia domu należy do stosunkowo wysokich, a jedynie lodówka jest w stanie pochłonąć większe kwoty pieniędzy niż oświetlenie wnętrz. Dlatego też, warto podjąć jak największą ilość kroków mających na celu oszczędności na oświetleniu, tym bardziej, iż na chwile obecną rozwiązań w tym zakresie mamy stosunkowo sporo. Przyjrzyjmy się w takim razie kwestii tego, jakie obecnie mamy możliwości w zakresie generowania oszczędności kosztów energii elektrycznej użytkowanej na potrzeby oświetlenia naszych domów.
Podstawowe ograniczenia kosztów.
Przede wszystkim, w celu ograniczenia kosztów związanych z oświetleniem naszych domów jednorodzinnych, powinniśmy w pierwszej kolejności zainwestować w energooszczędne źródła światła, czyli najlepiej w nowoczesne żarówki LED. Tego typu żarówki generują światło na poziomie tradycyjnej żarówki o mocy 60-100 watt, przy czym pobierają energię elektryczna na poziomu 5-10 watt. Widać więc od razu, iż mamy tutaj do czynienia z oszczędnością na poziomie nawet 90%, a to już bardzo dużo. Można tutaj założyć, iż wymiana 10 żarówek na oszczędne, da nam w skali roku oszczędności na poziomie kilkuset nawet złotych. Oczywiście to nie koniec naszych możliwości, bowiem możemy w każdym przypadku zastosować dodatkowy wyłącznik światła czasowy, który sprawdzi się w wielu miejscach. Bardzo dobrze takie wyłączniki sprawdzać się będą w przypadku oświetlenia zewnętrznego, czy też w ciągach komunikacyjnych oraz na klatkach schodowych, gdzie przez nasze najzwyklejsze zapominalstwo można narazić się na dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty.
Zastosowanie wyłącznika czasowego.
Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii zastosowania wyłącznika czasowego, bowiem pozwoli nam to osiągnąć całkiem niezły poziom efektywności w oszczędnościach. Przykładowo, bardzo duże straty na oświetleniu można spowodować w przypadku oświetlenia zewnętrznego. Przyjmijmy hipotetyczna sytuacje, iż mamy zamiar wyjść z domu po zmroku, a w obejściu domu jest stosunkowo ciemno. Wobec tego koniecznością jest skorzystanie z oświetlenia zewnętrznego. Niemniej jednak, w domu nie pozostaje nikt, kto, mógłby za nami zgasić światło, wobec czego pozostaje nam albo rezygnacja z wygody i tym samym oświetlenia, albo marnowanie pieniędzy, gdyż światło będzie się świecić tak długo aż wrócimy do domu. Rozwiązaniem będzie właśnie wyłącznik czasowy światła, który odpowiednio zaprogramujemy. W tym przypadku na przykład zapewnimy sobie, aby po 5 minutach światło gasło automatycznie, co pozwoli nam na skorzystanie z oświetlenia sobie drogi wyjścia z domu, a jednocześnie zagaśnie kiedy nas już nie będzie. Warto tego typu oświetlenie połączyć jednocześnie z czujnikiem ruchu, lub jeszcze lepiej z pilotem, który podłączymy na przykład do kluczyków od samochodu i wracając do domu spokojnie znów sobie będziemy mogli zdalnie oświetlić teren przed domem, aby wygodniej zaparkować i wejść do domu.