Modernizacja instalacji elektrycznej w domu.

Każda instalacja elektryczna podlegająca eksploatacji, z biegiem czasu będzie wymagać przeprowadzenia remontu. Jeśli zaś chodzi o instalacje starego typu, w starych domach, to czekać je będzie konieczna modernizacja. Chodzi tutaj głównie o dostosowanie instalacji do dzisiejszych realiów i standardów, aby zapewniały komfortowe użytkowanie elektryczności oraz pełne przy tym bezpieczeństwo. Niestety star instalacje nie sprawdzają się w tym zakresie. Kiedy były zakładane, z reguły w każdym pomieszczeniu była jedna żarówka, jako oświetlenie, a do tego jedno, maksymalnie dwa gniazdka elektryczne, na ewentualne, dodatkowe urządzenia. Nikt nawet nie przypuszczał, iż z biegiem lat, w pełni uzależnimy się od elektryczności a na co dzień będziemy potrzebować dużej ilości gniazdek elektrycznych w każdym pomieszczeniu.

Stara instalacja i jej sprawdzenie.

Przede wszystkim zacząć trzeba będzie od sprawdzenia stanu technicznego starej instalacji elektrycznej. Musimy tutaj sprawdzić, jakiego typu będą przewody prowadzące prąd. W przypadku stwierdzenia starych, aluminiowych, będą one podlegać bezwarunkowo wymianie na nowe. Chodzi tutaj o to, iż w przypadku małego obciążenia, tego typu przewody sprawdzały się wyśmienicie. Obecnie jednak nie ma co na nich budować instalacji. Przy większym obciążeniu będą one się natychmiast przepalać. Takie własności ma już aluminium, że prąd przewodzi dobrze, ale za to słabo znosi wysoką temperaturę, która wytwarza się przy większym obciążeniu elektrycznym. Oczywiście kompletnej wymianie będą także podlegać wszystkie łączniki oraz gniazdka elektryczne, aby spełniały obecnie obowiązujące standardy bezpieczeństwa. Nie da się tutaj ukryć, iż wszystkie nowoczesne gniazda posiadają już stosowne zabezpieczenia, dzięki którym bezpieczeństwo eksploatacji elektryczności stoi na wysokim poziomie.

Zakup niezbędnych elementów i realizacja prac modernizacyjnych.

Jeśli chodzi o kwestię realizacji modernizacji, to najlepiej będzie powierzyć pracę doświadczonemu elektrykowi, posiadającemu stosowne uprawnienia SEP. Będzie to dla nas gwarancją jakości wykonania poszczególnych prac montażowych. Elektryk z uprawnieniami będzie bardzo dobrze wiedział, jakiego rodzaju przewody należy zastosować w konkretnych przypadkach. Będzie umiejętnie szacować obciążenie każdej linii wyprowadzonej od bezpieczników, dzięki czemu zastosuje elementy gwarantujące maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Pomoże on nam również wybrać niezbędne gniazdka elektryczne i łączniki, aby nie tylko pasowały estetyczne do naszego wykończenia wnętrz, ale przede wszystkim, aby zapewniały bezpieczną obsługę. Warto więc tutaj jeszcze raz podkreślić, iż dobry i doświadczony elektryk z odpowiednimi uprawnieniami będzie kwestią kluczową. Samodzielne próby modernizacji istniejącej instalacji mogą się niestety skończyć dla nas bardzo tragicznie.

Dodaj komentarz