Piwonia biała na reumatyzm

Reumatyzm, czy też inaczej choroby reumatyczne charakteryzują się przewlekłymi zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej. Objawia się to zmianami chorobowymi w obrębie stawów i kości. W efekcie chory boryka się z silnymi bólami, a w skrajnych przypadkach z ograniczeniem ruchomości stawów. Zagrożeni chorobą w zasadzie jesteśmy wszyscy, aczkolwiek największą grupę chorych, stanowią osoby starsze. Obecnie leczenie jest trudne i skomplikowane. Stosowany jest tutaj metotreksat. Okazuje się jednak iż również piwonia biała na reumatyzm będzie działać bardzo dobrze. Warto pogłębić nieco swoją wiedzę w tym zakresie, aby przekonać się iż naturalne metody leczenia także mogą być skuteczne.

Jak działa piwonia biała na reumatyzm?

Wśród wielu różnych specyfików zawierających ekstrakt z korzenia piwonii białej, jednym z bardziej popularnych w naszym kraju jest Peobon. Sama piwonia biała jest stosowana już od 1200 lat, w leczeniu chorób reumatoidalnych. Krajami w których ją stosowano są oczywiście kraje azjatyckie, czyli Japonia, Korea i Chiny. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu Azja była zawsze pionierem w dziedzinie ziołolecznictwa. Także i teraz, badania nad skutecznością stosowania piwonii białej, były tam przeprowadzone. Ściślej rzecz biorąc finansowane były przez Narodową Fundację Medycyny Naturalnej Chin.

W toku badań prowadzonych przez 12 tygodni dwie grupy osób z RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) leczono dwoma metodami. Jedna grupa przyjmowała metotreksat w dawce 10 mg/tydzień. Druga grupa korzystała z leku z ekstraktem z korzenia piwonii białej.

  • Leczenie metotreksatem przyniosło poprawę u 81,7% badanych
  • Leczenie ekstraktem z korzenia piwonii białej przyniosło poprawę o 71,7% badanych.

Wynika z tego iż piwonia biała na reumatyzm jest rozwiązaniem dobrym i stosunkowo skuteczność. Niewielka różnica skuteczności nie jest niczym nadzwyczajnym.

Pozostałe właściwości korzenia piwonii białej.

Poza działaniem na choroby reumatoidalne takie jak właśnie RZS, piwonia biała charakteryzuje się także innymi właściwościami. Oczywiście mówimy o właściwościach zdrowotnych. Korzystny wpływ wywiera ona także w wielu innych chorobach. Aktualnie prowadzone są badania potwierdzające skuteczność w leczeniu chorób takich jak:

  • Toczeń rumieniowaty
  • Zespół Sjogrna
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
  • Przewlekła pokrzywka
  • Łuszczycowe zapalenie stawów.

Dobre efekty leczenia piwonia biała zawdzięcza przede wszystkim działaniu immunomodulującemu, przeciwzapalnemu, przeciwbólowemu i przeciwutleniającemu. Jest to więc roślina której skuteczność potwierdza się nie tylko w przypadku RZS, ale także w przypadku wielu innych chorób i dolegliwości o podłożu reumatoidalnym.

Dodaj komentarz