Podniesiony cholesterol. Czy to groźne?

Cholesterol jest związkiem chemicznym, występującym naturalnie w naszym organizmie. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych organów, a występuje w tkankach oraz w osoczu. W tym kontekście należy jeszcze wyróżnić cholesterol dobry oraz zły. Jeśli weźmiemy pod uwagę ten zły, to jeśli doprowadzimy do znacznego podniesienia jego poziomu, będzie to stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Musimy tutaj także pamiętać, iż w pewnych ilościach jest on produkowany przez nasz organizm. Siłą rzeczy więc, jego całkowity brak także nie jest wskazany. Kluczowe będzie więc zachowanie równowagi i utrzymanie dobrego, zdrowego poziomu cholesterolu w organizmie. Niestety nasze codzienne życie i zwyczaje przede wszystkim żywieniowe, raczej temu nie sprzyjają.

Czym jest podniesiony cholesterol? Czym jest cholesterol całkowity? LDL, HDL?

Mamy więc tutaj kilka pojęć, które wymagają wyjaśnienia, abyśmy mogli dobrze zrozumieć problematykę cholesterolu. Przede wszystkim, interesować nas tutaj będzie podniesiony cholesterol, bowiem to zbyt wysoki jego poziom jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Należy jednak podejść do zagadnienia od początku. Niezbędny jest tutaj więc poniższy podział cholesterolu:

  • Cholesterol całkowity – jest to suma cholesterolu z dwóch poniższych frakcji czyli LDL i HDL
  • Cholesterol LDL – jest to zła frakcja cholesterolu
  • Cholesterol HDL – jest to dobra frakcja cholesterolu

Generalnie więc, mówić podniesiony cholesterol, trzeba automatycznie mieć na względzie tylko i wyłącznie jego złą frakcję. Nadmierny poziom cholesterolu LDL będzie prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Przede wszystkim prowadzi do zwężenia światłą naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi w organizmie. Skutkiem tego, wszystkie narządy naszego organizmu dostają mniej krwi i tlenu, które są przecież niezbędne do ich prawidłowej pracy. Można więc powiedzieć, iż podniesiony cholesterol LDL jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia ogólnego.

Musimy jednak pamiętać, iż cholesterol całkowity, w skład którego wchodzi cholesterol LDL jest niezbędnym składnikiem budulcowym hormonów, kwasów żółciowych oraz witamin. Tak więc, w pewnych ilościach cholesterol LDL jest także jak najbardziej niezbędny w naszym organizmie.

Jak obniżyć poziom cholesterolu LDL?

Oczywiście kwestią kluczową będzie tutaj zmiana naszego trybu życia, a przede wszystkim nawyków żywieniowych. Ograniczenie tłustych potraw, czy też nadmiernej ilości spożywanych jajek będzie wręcz kluczowe. Wdrożenie do diety więcej warzyw, roślin strączkowych, oraz zielonych. Do tego odpowiednia aktywność fizyczna, dzięki czemu wzrastać będzie ukrwienie organizmu.

Ponadto, do naszej dyspozycji pozostają także odpowiednio dobrane, naturalne terapie ziołowe ograniczające cholesterol. Ich zastosowanie nie jest w żadnym razie niebezpieczne, bowiem nastawione jest przede wszystkim na ograniczanie poziomu złego cholesterolu LDL. W każdym razie, ograniczenie poziomu cholesterolu LDL jest możliwe, a co za tym idzie, powinniśmy się tym zająć, aby nie doszło do poważniejszych komplikacji, takich jak chociażby miażdżyca.

Dodaj komentarz