Przygotowanie do produkcji brykietu drzewnego.

Brykiet drzewny to jeden z lepszych i bardziej ekologicznych materiałów opałowych, jaki możemy obecnie zastosować w celach grzewczych. Tym bardziej jest to materiał korzystny, iż możemy go spalać zarówno w odpowiednio dostosowanych kotłach centralnego ogrzewania, jak również w piecach kominkowych. Oczywiście, brykiet powinien być także dostosowany do danego pieca. Warto tutaj także podkreślić, iż samo przygotowanie do produkcji brykietu będzie dość proste, aczkolwiek wymagające sporych nakładów finansowych. Najbardziej zaś korzystne jest dla tych przedsiębiorców, którzy maja dostęp do sporych ilości surowca do produkcji brykietu. W tym przypadku będą to wszelkiego rodzaju odpady z produkcji tartacznej czy tez stolarskiej, czyli wszelkiego rodzaju wióry, ścinki, trociny i zrębki.

Jak powinno przebiegać przygotowanie do produkcji brykietu?

Aby przygotowanie do produkcji brykietu przebiegało sprawnie i zapewniło nam odpowiednie warunki do jego wytwarzania należy skupić się na kilku podstawowych w tym zakresie aspektach. Przede wszystkim chodzi tutaj o zagwarantowanie dobrych warunków infrastrukturalnych. Musimy zadbać o to, aby magazyny na surowiec i gotowy wyrób, były zabezpieczone przed negatywnym wpływem wilgoci, oraz dobrze wentylowane. Dzięki temu, zarówno materiał wsadowy, jak i gotowy już brykiet, na pewno nie ulegną zawilgoceniu, co byłoby najgorszym z możliwych scenariuszy.

Chodzi tutaj o to, iż produkcja brykietu z wilgotnego surowca nie jest tak samo efektywna. Gotowy brykiet będzie charakteryzować się gorszymi parametrami technicznymi, jak również trwałością połączenia kostki. Z czasem może wręcz zacząć się rozpadać. Poza tym, jeśli brykiet przeznaczony do spalania będzie nadmiernie wilgotny to nie będziemy w stanie osiągnąć odpowiedniej efektywności grzewczej. W takim bowiem przypadku, nadmierna ilość energii cieplnej wytwarzanej w spalaniu brykietu będzie zużywana na jego osuszenie i odparowanie wody.

Dlatego też, przygotowanie do produkcji brykietu, powinno w jak największym zakresie uwzględniać zachowanie maksymalnie suchych warunków składowania surowca i gotowego brykietu.

Zakup odpowiedniej brykieciarki.

Poza przygotowaniem dobrych warunków infrastrukturalnych, koniecznością jest także zadbanie o zakup dobrej jakościowo brykieciarki. Jest to urządzenie, które przetwarza dostarczone zrębki, wióry i trociny w gotowy wyrób, czyli po prostu zajmuje się brykietowaniem odpadów drzewnych. Musimy wybrać urządzenie, które pozwoli nam skutecznie przetwarzać taką ilość materiału wsadowego, jaką jesteśmy w stanie zakupić, czy też zorganizować innymi metodami. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług sprawdzonego i szanowanego na rynku dostawcy. Jednym z nich jest firma Briklis, zajmująca się dostarczanie brykieciarek dla polskich producentów od wielu już lat.

Jednym słowem, przygotowanie do produkcji brykietu będzie wymagać od nas odpowiednich nakładów finansowych. Tylko tak bowiem można będzie uzyskać odpowiedni poziom jakości wytwarzanego brykietu, co będzie podstawową kwestią, aby mieć w ogóle możliwość korzystnie swój produkt sprzedać.

Dodaj komentarz