Stabilizacja podłoża przy zastosowaniu geowłókniny.

Wszelkiego rodzaju prace ziemne, czy to w branży budownictwa drogowego, czy też na własnej działce podczas wykonywania dróżek i tarasów ogrodowych, wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych, w celu osiągnięcia wysokiego poziomu trwałości realizowanych konstrukcji. Jednym zaś z najlepszych, najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie są bez wątpienia geowłókniny. Są to materiały geosyntetyczne, zapewniające nam nie tylko stabilizację podłoża, ale także jego izolację i zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi, dzięki czemu nie będzie nam osiadać i powodować wyraźnych wgłębień na powierzchni.

Rodzaje stosowanych geowłóknin.

Geowłókniny występują na rynku w kilku różnych wariantach, o zróżnicowanych parametrach technicznych, konstrukcji oraz przeznaczeniu. Warto tutaj poznać podstawowe informacje na temat każdego typu geowłókniny do stabilizacji podłoża, aby wiedzieć, którą w jakich okolicznościach można będzie zastosować. Tak więc, rozróżniamy w tym przypadku następujące typy geowłóknin:

  • Geowłókniny TS – wykorzystywane głównie w pracach związanych z budową lub unowocześnianiem ogrodu i domu, jak również całego obejścia wokół domu. Geowłókniny TS zapewniają nam skuteczną izolację murów, czy też wszelkiego rodzaju podjazdów i tarasów, dzięki czemu zyskujemy większą żywotność tychże tarasów, oraz suche i trwałe mury piwnic domu.
  • Geowłókniny Ochronne P – wykorzystywane przy Bodowie wszelkiego rodzaju tuneli, składowisk odpadów, czy też zbiorników wodnych. Wykonane w 100% z polipropylenu stabilizowanego przeciw promieniowaniu UV. Wykorzystywane do ochrony geomembran, w którym to celu zostały zaprojektowane.
  • Geowłókniny filtracyjne F – stosowane do zabezpieczania brzegów rzek, budowy wałów, zbiorników wodnych czy też do ochrony wybrzeży a nawet do odzyskiwania lądu. Wykonane z mechanicznie wzmacnianych warstw geowłókniny z włókien ciągłych w 100% z polipropylenu. Są to geowłókniny dwuwarstwowe.
  • Geowłókniny poliestrowe – stosowane w budowie systemów drenażowych, jak również przy budowie wszelkiego rodzaju dróżek, ścieżek rowerowych, parkingów, podjazdów, a także przy budowie basenów i oczek wodnych. Zapobiegają procesom kolmatacji (zamulania), poprawiają nośność gruntów. Są to płaskie geosyntetyki wykonane w 100% z włókien poliestrowych, łączonych w procesie igłowania lub kalandrowania (zgrzewania termicznego).
  • Geowłókniny PGM 14 – jest to geowłóknina stosowana przede wszystkim do naprawy nawierzchni bitumicznych. Zapobiega powstawaniu spękań w naprawionej nawierzchni, gwarantuje dobre łączenie sąsiadujących warstw bitumicznych, jak również redukuje naprężenia.

Mamy tutaj więc dość pokaźną grupę różnorodnych geowłóknin, które może nam dostarczyć niemal każdy dostawca geosyntetyków. Oczywiście w zależności od dostawcy, będą to geowłókniny różnych producentów, a tym samym, mogące się od siebie nieco różnić pod względem parametrów technicznych. Niemniej jednak podstawowe ich przeznaczenie zawsze będzie takie samo.

Dodaj komentarz