Trądzik – objawy i leczenie choroby

Trądzik pospolity, to bardzo powszechna choroba skóry, która dotyka nie tylko nastolatków, których ta choroba dotyka w okresie dojrzewania i towarzyszy zmianom hormonalnym, ale również osoby dorosłe, ludzi po trzydziestce, praktycznie każdego, a zwłaszcza kobiety. Skóra z trądzikiem jest tłusta, a na twarzy, ale również także na ramionach, szyi i klatce piersiowej i plecach pojawiają się zamknięte i otwarte zaskórniki. W przypadkach bardziej nasilonych skóra ulega zaczerwienieniu, pojawiają się zapalne zmiany w postaci grudek i krostek. Trądzik jest nie tylko obciążający psychiczne chorego, ale także uporczywy, i może prowadzić do powstawania blizn lub przebarwień pozapalnych. Jakie są przyczyny powstawania trądziku i co robić, aby nie dokuczał nam tak bardzo?

Główne przyczyny powstawania trądziku

Jedną z przyczyn pojawiania się trądziku są hormony. Dlatego też właśnie trądzik zazwyczaj dotyka ludzi młodych, nastolatków. Fizjologiczny wzrost poziomu androgenów, zarówno u dziewcząt jak i u chłopców, w okresie dojrzewania powoduje wydzielanie serum przez gruczoły łojowe w ilości, która przekracza zapotrzebowanie skóry. Gruczoły łojowe są wrażliwe na hormony, dlatego też trądzik w przypadku osób dorosłych może rozwijać się z powodu zaburzeń hormonalnych. Stres psychiczny to również czynnik, który może sprawić, że trądzik może się pojawić. Kolejną kwestią są bakterie – nadmierna produkcja serum stwarza idealne środowisko, w którym nieszkodliwe z reguły bakterie propionibacterium Agnes mogą rozmnażać się nadmiernie, i w konsekwencji wywoływać stan zapalny, co skutkuje powstawaniem czerwonych zmian na ciele, które są wypełnione ropą. Warto także wspomnieć, że geny również wpływają na ryzyko wystąpienia trądziku. Jeżeli u rodziców występuje problem trądziku, u dziecka również może się on pojawić.

Czynniki sprzyjające pojawieniu się trądziku

Choć czynniki takie jak dieta bogata w węglowodany, palenie papierosów, używanie produktów do makijażu które blokują pory nie sprawiają że trądzik się pojawia, mogą sprawiać że jego objawy będą nasilone, dlatego warto wziąć to pod uwagę w przypadku cierpienia na tą chorobę.

Leczenie objawów trądziku i pielęgnacja skóry

Brak jest konkretnego lekarstwa, który mógłby pokonać trądzik sam w sobie, jednakże stosuje się leczenie farmakologiczne oraz nie farmakologiczne, które mogą skutecznie zapobiegać pojawianiu się nowych zmian, tworzeniu się blizn oraz łagodzić powstające zaskórniki. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób obchodzić się ze skórą trądzikową:

  • w przypadku kobiet, należy bezwzględnie usuwać makijaż na koniec dnia delikatnym płynem do zmywania makijażu lub płynem miceralnym, bez nadmiernego pocierania
  • stosowanie produktów które nie zatykają porów
  • stosowanie filtra UV w przypadku wychodzenia na słońce
  • stosowanie letniej wody do mycia się – zbyt gorąca i zbyt zimna nasila trądzik
  • pozostawić krosty do samodzielnego wyleczenia się (wyciskanie tylko pogarsza problem, i jest większe ryzyko że powstaną blizny)

Warto także odkryć preparaty ziołowe na trądzik które w naturalny sposób mogą walczyć z naszą chorobą, i sprawiać że skóra będzie w lepszym stanie. Jest to sposób całkowicie zdrowy i znacznie tańszy.

Dodaj komentarz