Uprawa Azalii w naszych warunkach klimatycznych.

Uprawa Azalii w przydomowych ogrodach w naszym kraju jest stosunkowo popularna, przede wszystkim przez wzgląd na fakt, iż nie jest to roślina nazbyt wymagająca w zakresie pielęgnacji, ale także jest to niesłychanie piękna i estetyczna roślina. Umiejętne dobranie poszczególnych odmian o różnorodnej kolorystyce i dobranie im odpowiednich stanowisk będzie niesamowitą ozdobą każdego ogrodu. Zobaczmy w takim razie, jak zabrać się za wybranie odpowiedniego stanowiska oraz przygotowanie gleby aby Azalie mogły dobrze się czuć w naszych ogrodach. Przyjrzymy się także nieco kwestii podstawowych czynności związanych z pielęgnacją, aby rośliny mogły przez wiele lat cieszyć nasze oczy i upiększać nasze przydomowe ogrody.

Wybór stanowiska oraz przygotowanie do nasadzenia.

W kwestii doboru stanowiska pod uprawę Azali, musimy pamiętać, iż rośliny te uwielbiają raczej miejsca dość zacienione o dość sporej wilgotności. Dobrym rozwiązaniem w ich przypadku jest wybranie stanowisk w sąsiedztwie większych drzew, aczkolwiek należy pamiętać aby były to drzewa o głębokim systemie korzeniowym. Jest to bardzo ważne, bowiem Azalie tak samo jak pozostałe krzewy wrzosowate z rodziny Rhododendron, charakteryzują się dość płytkim systemem korzeniowym. W związku z tym też, sąsiedztwo większych drzew o podobnym ukorzenieniu, raczej skazałoby nasze Azalie na dość szybką śmierć z powodu braku substancji odżywczych.
Wybieramy więc miejsca zacienione o sporym poziomie wilgotności. Musimy jednak jeszcze przygotować odpowiednią mieszankę gleby, aby nasze Azalie dobrze się czuły w miejscu nasadzenia. W tym celu należy w równych proporcjach zmieszać ze sobą nie odkwaszony torf, ziemię ogrodniczą (lub kompost), oraz korę sosnową. Tak przygotowaną mieszanką należy wypełnić dołek o wielkości około metra średnicy i głębokości pół metra. Po samym zaś nasadzeniu warto porządnie nawodnić roślinę i to w zasadzie wszystko co niezbędne, aby Azalie czuły się w naszym przydomowym ogrodzie dobrze.

Pielęgnacja.

Jeśli chodzi o zabiegi związane z pielęgnacją Azalii, to nie mamy tutaj za wiele do roboty, zresztą tak samo jak w przypadku wielu innych Rhododendronów. Podstawą jest odpowiednie i systematyczne nawadnianie, oraz przypadku większych upałów i braku opadów także zraszanie samych liści. Przed sezonem zimowym powinniśmy dodatkowo zadbać o silne nawodnienie, aby rośliny mogły przygotować się do przetrwania mrozów. Tutaj także dodatkowo możemy ogacić sam korzeń, jak j całe niższe odmiany krzewów słomą lub sianem. Będzie to dodatkowym zabezpieczeniem przed mrozem, co jest szczególnie istotne w przypadku Azalii o niskim poziomie odporności na mróz, sięgającym do 15-16 stopni poniżej zera.

Generalnie rzecz więc biorąc, można powiedzieć, iż w zakresie pielęgnacji Azalii w naszych ogrodach, raczej się nie napracujemy, a podstawowym zabiegiem będzie solidne przygotowanie roślin do przetrwania zimy, co w przypadku Azalii jest najtrudniejsze do osiągnięcia.

Dodaj komentarz