
Zastosowanie podstaw drogowych
Obok łańcuchów drogowych i słupków, podstawy drogowe do znaków to jedne z najważniejszych elementów przy organizacji ruchu. Doskonale sprawdzają się w trakcie robót drogowych, które ze względów bezpieczeństwa wymagają odpowiedniego, zrozumiałego dla wszystkich uczestników ruchu drogowego oznakowania.
Nie jest to jednak jedyna możliwość ich zastosowania. Kiedy i gdzie sprawdzą się podstawy drogowe? Z jakich materiałów są produkowane i jak dobrać je odpowiednio do potrzeb? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Podstawa drogowa do znaków – typowe zastosowania
Podstawa drogowa to jeden z elementów stosowanych w szeroko rozumianej logistyce, głównie związanej z tymczasową organizacją ruchu. Świetnie sprawdzi się przy pracach drogowych na drogach publicznych i prywatnych oraz trasach przewidzianych dla ruchu pieszego. Poza tym, podstawy drogowe wykorzystywane są często:
- na placach budów
- podczas organizacji imprez masowych
- na parkingach samochodowych (tymczasowych i stałych)
- w magazynach i na placach magazynowych
- w dużych zakładach pracy
- w halach fabrycznych
- w ośrodkach szkolenia kierowców i na placach egzaminacyjnych.
Przytoczone przykłady nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości wykorzystania podstaw drogowych.
Podstawy drogowe – materiał wykonania i inne parametry
Dobrej jakości podstawy drogowe takie jak https://zped.com.pl/kategoria-produktu/akcesoria/podstawy-drogowe-do-znakow/ powinny spełniać kilka warunków. Po pierwsze materiał wykonania musi być jednocześnie trwały, odporny na warunki atmosferyczne i niezbyt ciężki tak, żeby umożliwiał ręczną zmianę lokalizacji. Doskonale spełnia te wymagania PCV, który jest dodatkowo łatwy w obróbce i tani w produkcji.
Wybierając podstawy drogowe, warto zwrócić również uwagę na ich wagę. Tak jak zostało to już napisane, podstawa powinna być dość lekka, umożliwiając ręczną zmianę lokalizacji bez użycia narzędzi. Jednocześnie powinna być na tyle ciężka, żeby ustabilizować znak czy tablicę, do której wsparcia została użyta. Do najczęściej kupowanych na rynku podstaw drogowych należą elementy 16 i 28-kilogramowe.
Przeznaczenie podstaw drogowych
Dobre podstawy drogowe to takie, które poza odpowiednim materiałem wykonania i wagą, zapewniają możliwość różnorodnego zastosowania. Powinny nadawać się do mocowania najbardziej typowych elementów:
- znaków drogowych
- tablic typu U-3
- tablic kierujących typu U-21
- tablic typu U-20a, U20b i U20C.
Podstawy mogą służyć również jako podpory konstrukcji wsporczych czy słupków ogrodzeń tymczasowych na parkingach, placach budów, w magazynach, zakładach produkcyjnych czy nawet w sklepach i galeriach handlowych.