aranżacja kuchni

Aranżacja kuchni – dlaczego to nie jest proste

Ergonomiczne i funkcjonalne projektowanie wnętrz bywa wyzwaniem. Jednocześnie jest to najważniejsze, co powinien mieć na uwadze każdy architekt wnętrz. Miejscem, w którym to szczególnie istotne, jest kuchnia.

Bardzo ważne jest, aby sprzęty i szafki kuchenne były dobrze rozplanowane. Korzystając z niej trzeba mieć wszystko pod ręką. Do kuchenki lub płyty, zlewu, lodówki nie powinny ograniczać dostępu inne meble ani tym bardziej ściany czy drzwi i przejścia. Bardzo ważne jest również, aby przy każdym z tych sprzętów znalazło się dosyć wolnego blatu na położenie talerza, garnka, świeżo przyniesionych produktów czy suszarki do naczyń. Ponadto w kuchni to wszystko, z czego się często korzysta, powinno być na wyciągnięcie ręki, a więc na przykład wąska szafka z przyprawami w optymalnym ustaleniu powinna być blisko kuchenki.

Ergonomia i wymiary

Dzisiaj, kiedy praktycznie wszystko można zrobić na indywidualne zamówienie, warto zadbać o dostosowanie kuchennych sprzętów do użytkownika. Od wzrostu osoby, która najczęściej będzie korzystać z kuchni, powinna zależeć wysokość szafek, a nawet ich głębokość. To drugie zależne jest również od układu i wielkości pomieszczenia – zdarzają się kuchnie bardzo małe lub o nietypowym układzie.

Szybkie przekąski czy rodzinne obiady?

Projektowanie wnętrz musi uwzględniać styl życia lokatorów. Jeżeli kuchnia będzie służyć wyłącznie do jedzenia śniadania w biegu i zrobienia herbaty, może ona mieć znacznie mniej sprzętów i przestrzeni niż taka, która będzie centrum życia całej rodziny albo której właściciele będą sami piec chleb, robić koktajle i trzymać zawsze duży zapas warzyw i innych produktów. W przypadku kuchni intensywnie użytkowanych warto zadbać o pojemne szafki i dodatkowy opuszczany blat lub wyspę. Ważna jest też nie tylko wysoka jakość sprzętów, ale także to, by były one łatwe do utrzymania w czystości.

Kuchnia z jadalnią czy bez?

To częsty dylemat w przypadku, gdy dopiero projektowane są ściany działowe, jak i przy renowacji mieszkań. Kącik jadalny wymaga przestrzeni, którą można uzyskać przez wyburzenie lub przesunięcie ścian. Nie zawsze jest to proste, a czasem wręcz niemożliwe ze względu na ściany nośne czy kominy. Jednak profesjonalne projektowanie wnętrz może przyjść z pomocą, wskazując rozwiązanie, na które sami byśmy nie wpadli. Pozornie trudne w aranżacji mieszkania dzięki pomocy architekta mogą stać się nie tylko funkcjonalne i przytulne, ale też niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

Dodaj komentarz