Filtr kieszeniowy i inne filtry do lakierni

W lakierni filtr kieszeniowy jest niezbędny, ponieważ obecnie bardzo wiele uwagi poświęca się ochronie środowiska i bezpieczeństwu i higienie pracy osób zatrudnionych, a przepisy dotyczące tych dwóch kwestii są coraz bardziej restrykcyjne. W przedsiębiorstwach, które zajmują się lakierowaniem, na każdym kroku można spotkać się z różnego rodzaju filtrami, np. cząstek stałych, ale nie tylko…

Co to jest filtr kieszeniowy?

Filtry, które są powszechnie używane w układach nadmuchu najczęściej zrobione są z poliestrów o różnej gramaturze, grubościach, a nawet w różnych kolorach. Bardzo często stosuje się lakierniczy filtr kieszeniowy, który jest instalowany w urządzeniach nawiewno-grzewczych, czyli tzw. centralach grzewczych. Starsze urządzenia posiadają jeszcze filtry kasetowe, które mogą być płaskie lub plisowane. Zdarza się także, że używa się formatek włókniny poliestrowej o odpowiedniej klasie (zwykle EU3/EU4). Można je tak przepleść przez specjalnie przygotowane pręty, że będą układać się w plisowanie, dokładnie tak samo jak w filtrach kasetowych. Dzięki plisom, będącym ze sobą połączonych w kształt litery V, zyskuje się większe pole filtracyjne, a tym samym jest ono dostosowane do wielkości przepływu powietrza. W zależności od miejsca zastosowania urządzenia, klasa filtrów może się zmieniać. Zarówno filtr kieszeniowy, jak i kasetowy jest wykonany z ramek z ocynkowanej blachy, prętów i siatek, dzięki czemu nie ulega korozji. Na rynku występują także filtry z ramkami z tworzywa sztucznego, a powierzchnia filtracyjna wyznacza niezbędną ilość kieszeni.

Po co montuje się filtry w kabinach lakierniczych?

Filtr kieszeniowy jest szalenie istotny, ponieważ gwarantuje pracownikom lakierni bezpieczeństwo pracy. Lakiery, którymi pokrywa się powierzchnie czy to samochodów, czy mebli lub narzędzi są bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu, ponieważ jego cząsteczki mogą bardzo długi czas utrzymywać się w powietrzu, przez co, w skrajnych przypadkach, może dojść do zatrucia dróg oddechowych. Filtr kieszeniowy, ale także inne rodzaje filtrów maja za zadanie wyłapać drobinki lakieru z powietrza. Te krążące resztki osadzają się na powierzchni filtra, który co jakiś czas należy koniecznie wymienić na nowy. Aktualnie na rynku można znaleźć filtry zrobione z różnych materiałów, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że te przeznaczone do kabin lakierniczych powinny być najwyższej jakości, najlepiej od renomowanych producentów, którzy posiadają wszystkie możliwe certyfikaty.

Podsumowanie

W zależności od miejscu montażu można rozróżnić filtr kieszeniowy, harmonijkowy podłogowy oraz sufitowy. W różnych kabinach lakierniczych montuje się je inaczej. Z reguły filtry kabinowe wykonane są z włókna szklanego, ponieważ można je stosować w instalacjach odciągowych oraz ścianach lakierniczych. Bardzo często stosuje się takie filtry w zakładach malarskich, ponieważ są idealnym kompromisem między ceną a jakością.

Dodaj komentarz