
Ładowanie akumulatorów a bezpieczeństwo.
Prawidłowe ładowanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych będzie przede wszystkim zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa, pomimo pojawiających się w tym przypadku zagrożeń. Aby jednak zapewnić sobie bezpieczne warunki ładowania akumulatorów, należy przygotować odpowiednie pomieszczenie akumulatorowni, oraz odpowiedni je wyposażyć. W tym przypadku kwestią kluczową jest oczywiście, prawidłowa detekcja wodoru. W przeciwnym razie, ładowanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych niestety nie będzie gwarantować nam wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
Jaki zagrożenia niesie za sobą ładowanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych?
Mówimy tutaj o akumulatorach kwasowo-ołowiowych, bowiem jest to najbardziej popularny rodzaj akumulatorów stosowanych w wózkach jezdniowych na wielu obiektach przemysłowych. Dlatego też, to właśnie zagrożenia związane z ich ładowaniem powinny być najistotniejsze z naszego punktu widzenia. W tym przypadku, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, iż ładowanie akumulatorów tego typu wywołuje dwa zagrożenia:
- Pożarowe – w wyniku wydzielania się wodoru na przykład przy uszkodzeniu się akumulatora w procesie ładowania.
- Wybuchowe – kiedy wydzielający się wodór zmiesza się z powietrzem atmosferycznym, tworząc tym samym mieszankę wybuchową.
Należy więc starannie przygotować pomieszczenie akumulatorowni, aby ładowanie akumulatorów mogło odbywać się w jak najbardziej bezpiecznych warunkach. Samo już wydzielenie odrębnego pomieszczenia będzie stanowić dobry krok w kierunku bezpieczeństwa. Jeśli jednak dodatkowo, pomieszczenie akumulatorowni będzie prawidłowo wyposażone w systemy alarmowe, to z całą pewnością będziemy mogli osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa.
Niezbędne wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.
Aby więc ładowanie akumulatorów mogło być w pełni bezpieczne, akumulatorownia powinna być prawidłowo wyposażona. Do zdecydowanie najważniejszych elementów jej wyposażenia należy tutaj zaliczyć następujące elementy:
- Czujniki wodoru – dzięki którym możliwa będzie detekcja wodoru w akumulatorowniach
- System alarmowy – który będzie sterować wszystkimi pozostałymi systemami
- Wentylacja mechaniczna – uruchamiana na sto procent przez centralę alarmową, w momencie wychwycenia nadmiernego stężenia wodoru
- Sygnalizacja wizualna i dźwiękowa – aby w razie wystąpienia zagrożenia ostrzec przebywających na obiekcie pracowników.
- Instalacja elektryczna – o charakterystyce nie iskrzącej, aby w razie nadmiernego stężenia wodoru, podczas jej odłączania nie doszło do iskrzenia mogącego wywołać wybuch.
Dzięki temu wyposażeniu, ładowanie akumulatorów może być w pełni bezpieczne. Wystarczy tylko zadbać, aby wszystkie te elementy były poprawnie ze sobą sprzęgnięte i sprawne. Wychwycenie nadmiernego stężenia wodoru, powinno natychmiast uruchamiać niezbędne systemy bezpieczeństwa, które zapewnią maksymalny poziom bezpieczeństwa ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych.