Ochrona roślin a kwestia ekologii.

Zagadnienia ekologiczne zawsze pojawiają się razem w przypadku kwestii ochrony roślin ogrodowych, bowiem tutaj stosowane bardzo często są środki, które niestety do najbardziej ekologicznych nie należą. Dlatego też w ostatnich latach położono większy nacisk na kwestię produkcji ekologicznych środków ochrony roślin ogrodowych, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Dzięki temu można przede wszystkim poczuć się bezpieczniej w swoim własnym ogrodzie, bowiem nie będziemy mieli do czynienia z jakimikolwiek substancjami szkodliwymi dla otoczenia a tym samym, także dla nas samych. Zobaczmy w takim razie, dlaczego jest to bardzo istotne, oraz w jakich przypadkach będą się sprawdzać ekologiczne środki ochrony roślin.

Ochrona roślin przed szkodnikami.

Zdecydowanie najwięcej chemicznych środków ochrony stosowanych jest w przypadku walki ze szkodnikami ogrodowymi, takimi jak szczury, myszy czy tez krety. Oczywiście można je wyeliminować, i na przykład w ramach walki z kretami, zamiast zastosować chemiczne środki do ochrony przed szkodnikami, wykorzystać siatkę wkopaną w glebę na głębokości kilkunastu centymetrów. Jest to głębokość mniejsza niż głębokość na której krety drążą swoje tunele, a poprzez siatkę nie przedostaną się na górę. Oczywiście można także podobną siatkę wkopać pionowo w ziemię na głębokość około jednego metra, dookoła całego ogrodu i z krety nawet nie będą mogły się dostać na nasz teren. Tego rodzaju siatki nie wpływają negatywnie na środowisko, ani też nie przeszkadzają naszym roślinom, bowiem korzenie zawsze znajdą sobie dogodne miejsce i przecisną się przez siatkę. Rośliny które będą miały korzenie zaplątane o siatkę, będzie także trudniej wyrwać, wobec czego żadne wichury nie będą w stanie spowodować takich samych zniszczeń jak w przypadku braku odpowiedniej siatki. Jednym słowem warto wykorzystać te metodę do walki z kretami, zaś chemiczne środki ochrony przed szkodnikami zachować na walkę z myszami i szczurami.

Pozostałe środki ochrony roślin.

Kolejnymi przypadkami w których można wyeliminować chemię w ochronie roślin, jest ochrona przed chorobami i wszelkiego rodzaju owadami, które żywią się roślinami. Tutaj jak najbardziej bardzo dobrze sprawdzają się ekologiczne środki ochrony roślin ogrodowych, produkowane na bazie naturalnych składników. Zasadą ich działania jest to, iż uzupełniają one glebę w duże ilości makro i mikroelementów, składników niezbędnych roślinom, aby mogło zdrowo wegetować w ogrodzie, a dzięki temu są one także bardziej odporne na wszelkiego rodzaju choroby, czy też nawet na pojawianie się mszyc. Zresztą owady można odstraszać poprzez opryski ekologicznymi środkami, których zapach będzie odstraszać tylko szkodniki, zaś pszczoły będą mogły bez najmniejszych obaw zbliżyć się do roślin celem zapylania i zbierania nektaru. Generalnie można więc powiedzieć, iż ekologia w przypadku naszych przydomowych ogrodów to ważne zagadnienie na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Dodaj komentarz