Przydomowa uprawa Różaneczników.

Jednym ze zdecydowanie najpiękniejszych a zarazem najprostszych w uprawie krzewów ogrodowych, jest bez wątpienia Różanecznik, czyli krzew z rodziny wrzosowatych. Jest to roślina wieloletnia, co znaczy, iż raz nasadzona, będzie wzrastać przez wiele kolejnych lat, aż do osiągnięcia swojego naturalnego rozmiaru, który w przypadku niektórych odmian może wynosić aż dwa metry. Trzeba tutaj jednak pamiętać, iż mimo stosunkowo niewygórowanych wymagań w zakresie pielęgnacji, Różaneczniki wymagają jednak uwagi w innych kwestiach. Przede wszystkim trzeba będzie starannie wybrać odpowiednią odmianę, wybrać dla niej idealne stanowisko, oraz przygotować odpowiednią glebę, aby mogły spokojnie rosnąć i zapewniać nam jednocześnie wzrost poziomu estetyki w naszym, przydomowym ogrodzie.

Dobór odmiany Różanecznika i wybór stanowiska.

Jak już wspomnieliśmy na początku, jedną z kluczowych kwestii, mających bardzo duży wpływ na powodzenie uprawy Różaneczników jest prawidłowy wybór odmiany. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż nie każda z odmian, będzie w stanie przetrwać trudne warunki klimatyczne zimy w naszym regionie. Niektóre z nich po prostu nadają się co najwyżej na uprawę doniczkową, aby możliwe było ich schowanie na zimę do ciepłych pomieszczeń gospodarczych. Jednakże znajdziemy bez problemów Rhododendrony, które poradzą sobie nawet przy temperaturach rzędu trzydziestu stopni poniżej zera. W zasadzie takich właśnie odmian powinniśmy szukać, aby mieć sto procent pewności, iż poradzą sobie z przezimowaniem w naszej strefie klimatycznej. Bardzo ważne będzie także prawidłowe dobranie stanowiska, bowiem Różaneczniki lubują się wręcz w miejscach zacienionych i osłoniętych od wiatru. Idealnym wręcz rozwiązaniem jest dobór stanowiska nasadzenia w bliskim sąsiedztwie większych drzew, które zapewnią odpowiedni poziom zacienienia. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby sąsiad nie miał płytkiego systemu korzeniowego, gdyż takim charakteryzują się Różaneczniki, a to by rodziło poważny konflikt, z którego nasze wrzosowate, z racji bycia mniejszymi, raczej nie miałyby szans wyjść obronna ręką.

Przygotowanie gleby do uprawy Różaneczników.

Ostatnią bardzo istotną kwestią, której należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi, jest kwestia prawidłowego przygotowania gleby pod uprawę Różaneczników. W zasadzie każda hurtownia z różanecznikami powinna dysponować odpowiednimi mieszankami gleby, niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką mieszankę przygotować samodzielnie. Różaneczniki i ogólnie wszystkie odmiany i gatunki z rodziny Rhododendron, wymagają gleby o dość niskim odczynie pH, czyli gleby kwaśnej. Aby przygotować glebę o takich parametrach, wystarczy zaopatrzyć się w korę sosnową, nie odkwaszany torf, oraz glebę ogrodniczą (kompost), i wykonać ich mieszankę w równych proporcjach. Tak przygotowaną glebą można wypełnić dołek w miejscu nasadzenia Różaneczników, przy czym warto pamiętać, aby dołek ten był jednak dość sporych rozmiarów, co zapewni dobre, dogodne warunki do wzrostu naszych krzewów ozdobnych. W przeciwnym razie, co prawda Różaneczniki także powinny sobie poradzić, jednakże efektywność takiej uprawy może pozostawiać wiele do życzenia.

Dodaj komentarz