TMB, czyli Tour du Mont Blanc. Wyprawa na trekking alpejski.

Trekking w Alpach to wśród wszystkich trekkingów zdecydowanie najważniejsza perełka. Praktycznie każdy pasjonat górskich wędrówek, chce na taka wyprawę się wybrać. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż jest to trekking, zapewniający możliwość przemieszczania się górskimi szlakami w sąsiedztwie najwyższych europejskich szczytów. Takie wędrowanie na pewno przyczynia się do wyraźnej poprawy naszego nastroju. Sprawdźmy wobec tego, jak wyglądać będzie klasyczny Tour du Mont Blanc, czyli w skrócie TMB. Zobaczmy, czy każdy z nas będzie mieć możliwość wyjazdu na tego typu wyprawę trekkingową.

Czym jest TMB?

Sam wyjazd na TMB czyli Toru du Mont Blanc, organizowany jest biuro podróży Apter z siedzibą w Żywcu. Większość informacji na temat wyprawy znajdziemy bez wątpienia na stronie biura podróży, pod adresem internetowym apter.pl, gdzie serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych wyprawą. Generalnie jest to wyprawa trekkingowa, wiodąca szlakami górskimi w bezpośrednim sąsiedztwie najwyższego szczytu alpejskiego czyli Mont Blanc, wznoszącego się dumnie na wysokość 4810 m n.p.m.

Kilka słów wstępu odnośnie TMB.

Sam trekking jest w zasadzie bardzo przyjazny i nie stwarza żadnych poważnych wymagań swoim uczestnikom. Mamy tutaj bowiem do czynienia z poruszaniem się po doskonale przygotowanych trasach górskich o niezbyt dużym poziomie trudności i niedużych przewyższeniach. Cała trasa zaplanowana jest bardzo przemyślanie. Pozwala nam to nie tylko na korzystanie z przyjemności poruszania się w górskim klimacie. Po drodze będziemy mogli bowiem także zobaczyć najciekawsze miejsca, takie jak groty czy jaskinie. Oczywiście istotnym punktem będą tutaj zawsze wspaniałe widoki rozpościerające się z górskich zboczy. W wielu miejscach na trasie będziemy mogli po prostu zatrzymać się po to, aby podziwiać wspaniałe widoki i ewentualnie wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Wymagania do wyjazdu na TMB.

Jeśli chodzi kwestie przygotowania do TMB to przede wszystkim powinniśmy zadbać o podstawowy ekwipunek trekkingowy, jak również przygotować się pod kątem fizycznym. Sam ekwipunek to oczywiście podstawowe sprzęty, niezbędne na tego typu wyprawach. Do najważniejszych rzeczy, które powinniśmy posiadać zaliczamy następujące elementy wyposażenia: plecak o sporej pojemności, obuwie górskie (nieprzemakalne), odzież trekkingowa (nieprzemakalna), zapasowa odzież i bielizna (na wypadek przemoczenia), apteczka pierwszej pomocy, oraz elementy ochrony przed promieniowaniem UV. Takie przygotowanie ekwipunku powinno nam w większości przypadków wystarczyć.

Poza tym warto także z pewnym wyprzedzeniem zadbać o przygotowanie fizyczne. Szczególnie jeśli dość rzadko wybieramy się na wyprawy trekkingowe. Aby odpowiednio się w tym zakresie przygotować, warto przemyśleć opcję zamiany samochodu na rower – choćby tymczasowo. Ponadto, zawsze możemy popracować nad naszą fizycznością wybierając się na pływalnię, czy też okoliczną siłownię. Takie podejście na pewno pomoże nam prawidłowo przygotować się do wyjazdu na trekking TMB.

Dodaj komentarz