Tworzywa sztuczne z recyklingu.
Współcześnie, tworzywa sztuczne z recyklingu stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Coraz większa ilość nowych opakowań z tworzywa, powstaje właśnie z materiału pozyskanego w procesie recyklingu zużytych wcześniej opakowań. Poza tym, trzeba tutaj podkreślić, iż tworzywa sztuczne z recyklingu znajdują swoje zastosowanie także w wielu innych przypadkach. Szerokie możliwości zastosowania, oraz przyczynienie się do całkiem sporych oszczędności, przekłada się na wspomniany wcześniej, systematyczny wzrost zainteresowania tym materiałem.
Czy tworzywa sztuczne z recyklingu są opłacalnym rozwiązaniem?
Z całą pewnością jest to rozwiązanie bardzo korzystne. Przede wszystkim, recykling tworzyw sztucznych ogranicza poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego, co na chwilę obecną jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Musimy tutaj zwrócić także uwagę na fakt, iż tworzywa sztuczne z recyklingu, nadają się do bardzo szerokiego zakresu zastosowań. Oczywiście, możemy z nich wytwarzać kolejne opakowania (z wyłączeniem opakowań na produkty spożywcze, o czym w dalszej części), jak również różnorodne elementy plastikowe. Możemy przykładowo wykorzystać tak pozyskane tworzywa sztuczne z recyklingu do wykonywania różnorodnych elementów dla motoryzacji, przemysłu, elektroniki czy też nawet dla nowoczesnych technologii.
Wspomnieliśmy też o pewnym zastrzeżeniu, a jest nim niemożność stosowania tworzyw sztucznych z recyklingu, w produkcji opakowań dla produktów spożywczych. Jest to wynikiem niedoskonałości procesu recyklingu. Skutkiem tego nie jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić tworzyw poddawanych recyklingowi, co przekłada się na brak bezpieczeństwa stosowania tego typu tworzyw w połączeniu z produktami spożywczymi. Niezależnie jednak od tego, zyskujemy bardzo dużo, głównie w kwestii ekologii.
Rozwiązania prawne.
Największym problemem są jednak niekompletne rozwiązania prawne w tym zakresie. Oczywiście, aby produkować różnego rodzaju butelki i pojemniki z tworzywa typu PCR, nie potrzeba żadnych specjalnych zezwoleń. Wystarczy po prostu pozyskać materiał odpadowy i przetworzyć go na nowe opakowania. Problemem jest jednak to, iż większość z nas nie przykłada należytej wagi do odpadów z tworzyw sztucznych. Nie mają one dla nas zbyt wielkiego znaczenia. Dlatego też, potrzebne są rozwiązania systemowe, na przykład system kaucyjny, które sprawią, iż będziemy lepiej zarządzać zużytymi opakowaniami z tworzyw sztucznych. Pozwoli to znacznie ograniczyć napływ nowych zanieczyszczeń środowiska, co w chwili obecnej jest z całą pewnością najważniejsze.
Podsumowanie.
Trzeba więc w pierwszej kolejności wdrożyć odpowiednie rozwiązania prawne, aby tworzywa sztuczne z recyklingu stały się czymś zupełnie naturalnym. Tym bardziej, iż ich produkcja jest o wiele tańsza i obarczona mniejszym zużyciem energii, co także, dodatkowo przekłada się na ograniczanie zanieczyszczeń środowiska. Warto więc jak najszybciej wdrożyć odpowiednie rozwiązania, które pozwolą nam zapanować nad rosnącymi wyspami plastiku zalegającymi nasze morza i oceany.