
Wymagania, które musi spełniać akumulatorownia
Wydawać by się mogło, że akumulatorownia to nic innego jak pomieszczenie przeznaczone do ładowania baterii, nic skomplikowanego. Rzeczywistość jest jednak taka, że w tym zakresie obowiązuje prawo, które dotyczy bezpieczeństwa pracy w czasie eksploatowania tzw. wózków jezdniowych. Jakby tego było mało, przepisy te reguluje stosowny akt prawny, jakim jest rozporządzenie Ministra Gospodarki.
Co to jest akumulatorownia?
Najprościej mówiąc akumulatorownia to wydzielone pomieszczenie, w którym są ładowane baterie. Miejsce to powinno być łatwe nie tylko w utrzymaniu czystości, ale także w wentylowaniu. Zaletą takiej akumulatorowi jest to, że dostęp do niej mają tylko i wyłącznie osoby do tego upoważnione. Oprócz względów bezpieczeństwa, ważna jest też kontrola systemów ładowania i dłuższa żywotność baterii. Niestety, nie każda firma dysponuje osobnym miejscem, a nie od dziś wiadomo, że magazyny czy powierzchnia przeznaczona na produkcję jest bardzo ważna. W takich przypadkach można zaprojektować tzw. akumulatorownię otwartą, która jest odpowiednio wydzielonym miejscem, służącym do ładowania i wentylowania. Oczywiście musi ona spełniać wszystkie warunki do tego, aby taka akumulatorownia miała w ogóle rację bytu. Najczęściej w takich miejscach przykrywa się baterie okapami wentylacyjnymi albo modułami, które zapewniają lepszą osłonę. Następnie w te moduły wsuwa się baterie bezpośrednio z wózka widłowego.
Zgodnie z przepisami
Jak już zostało wspomniane we wstępie, akumulatorownia musi spełniać określony normy i wymagania. Przepisy jasno określają, że takie pomieszczenia powinno posiadać:
- ściany i posadzkę, która musi być wykonana z materiału kwasoodpornego,
- wentylację grawitacyjną umieszczoną w stropie,
- oświetlenie wykonane w systemie antywybuchowym,
- drzwi otwierane na zewnątrz,
- dodatkowe pomieszczenie do napraw akumulatorów.
Akumulatorownia musi mieć dostęp do wody, a w samym pomieszczeniu, w którym ładuje się akumulatory obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu i używania ognia otwartego. Kiedy są ładowane bateria wydziela się wodór, łatwopalny gaz, lżejszy od powietrza, gromadzący się w górnej części pomieszczenia, a do tego wybuchowy. W akumulatorowni absolutnie nie wolno urządzać stanowisk pracy, ponieważ jest to skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne. W teorii można urządzić stanowisko ładowania akumulatorów pojedynczego wózka jeśli powierzchnia jest odpowiedniej wielkości, a w pomieszczeniu magazynowym nie istnieje zagrożenie wybuchem lub pożarem.
Podsumowanie
Akumulatorownie są szeroko uwzględnione w regulacjach prawnych, ponieważ niosą ze sobą duże ryzyko niebezpieczeństwa. Największy problem stanowi emisja gazów w trakcie ładowania, szczególnie detekcja wodoru. Gaz ten jest bezwonny, bezbarwny i bardzo lekki, a przy tym łatwopalny i dlatego w pomieszczeniach przyrzeczonych do ładowania obowiązuje zakaz palenia.