Czy marmur jest dobrym materiałem wykończeniowym?

Każdy dom czy też mieszkanie, przed oddaniem do użytku musi zostać jeszcze wykończony wewnątrz. Chodzi tutaj o odpowiednie wykonania wnętrz, tak aby przebywanie w nim było przyjemne i komfortowe. W większości przypadków będziemy tutaj stosować wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne na podłogi czy też ściany, oraz bardzo popularne w ostatnim czasie gładzie gipsowe. Jednakże jest jedno rozwiązanie, które w tym zakresie pozwala nam osiągnąć maksymalnie wysoki poziom estetyczny naszych wnętrz. Chodzi nam tutaj o zastosowanie marmuru. Jest to materiał kosztowny i trudny w obróbce. Musimy więc zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście, marmur jako materiał wykończeniowy, będzie się dobrze sprawdzać?

Zalety stosowania marmuru.

Zacząć wypadałoby od wyszczególnienia zalet, jakimi charakteryzuje się marmur jako materiał wykończeniowy. A jest ich dość sporo i w zasadzie w pełni rekompensują wysoki koszt tego typu rozwiązań wykończeniowych. Do najważniejszych zalet marmuru możemy tutaj zaliczyć następujące kwestie:

  • Bardzo wysoki poziom estetyczny – w zasadzie trudno będzie znaleźć nam jakikolwiek inny materiał wykończeniowy, który jest tak bardzo elegancki i estetyczny.
  • Odporność na uszkodzenia – przypadkowe uszkodzenia praktycznie nie wchodzą w grę. Przy normalnej eksploatacji posadzek, czy też innych elementów z marmuru, nie ma mowy o uszkodzeniach. Trzeba się solidnie przyłożyć, na przykład poprzez upuszczenie kilkunastokilogramowego młotka z dużej wysokości, aby uszkodzić dobrze wykonaną posadzkę marmurową.
  • Trwałość – marmur jest w stanie przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Do dziś możemy przecież podziwiać nawet niektóre starożytne, marmurowe wykończenia. W bardzo dobrym stanie są zaś utrzymane wnętrza średniowiecznych budowli, gdzie w wykańczaniu zastosowano marmury.
  • Brak trudności z utrzymaniem czystości – nie musimy pozyskiwać żadnych specyficznych środków czystości. Wystarczą klasyczne, które na co dzień stosujemy w naszych domach.

Są to cztery, bardzo istotne, poważne zalety, jakie niesie za sobą stosowanie marmuru w wykańczaniu wnętrz w naszych domach i mieszkaniach.

Elementy wykończenia wnętrz realizowane w marmurze.

Koniecznością jest także wyszczególnienie tych elementów, gdzie marmur jako materiał wykończeniowy będzie się sprawdzać zdecydowanie najlepiej. W tym zakresie, zdecydowanie najbardziej popularnym zastosowaniem jest wykonywanie schodów marmurowych oraz posadzek w pomieszczeniach mieszkalnych oraz użytkowych. W następnej kolejności, dużą popularnością cieszą się kompletne zabudowy łazienkowe z marmuru, aczkolwiek jest to bardzo kosztowne rozwiązanie. Ostatecznie bardzo często można zetknąć się z wykonywaniem z marmuru parapetów okiennych oraz kuchennych blatów. Do tego jeszcze należy doliczyć zlewozmywaki kuchenne. Zewnętrznie zaś, marmur trafia na tarasy, jak również na elewację budynków.

Sądząc więc po ilości istotnych zalet oraz ilości zastosowań, możemy przyjąć założenie, iż marmuru rzeczywiście jest dobrym materiałem wykończeniowym.

Dodaj komentarz