Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, znane potocznie jako panele słoneczne, to w dużym uproszczeniu urządzenia których funkcją jest zbieranie energii pochodzącej ze słońca (foto-) i przetwarzanie jej na energię elektryczną (-wolt). Technologia, która za tym stoi funkcjonuje na rynku od kilku dekad, ale przedtem była domeną głównie instytucji naukowych. Nowoczesne panele fotowoltaiczne dostępne na rynku konsumenckim mają rozsądne ceny, są tanie w instalacji, wydajne, a przede wszystkim – niezawodne.

Wytrzymałość paneli fotowoltaicznych

Jako część gałęzi przemysłu, która rozwija się od kilku dekad, panele fotowoltaiczne uznanych firm są mało awaryjne. Zawdzięczają to w dużym stopniu prostej budowie mechanicznej i ograniczeniu ilości elektroniki w samych panelach. Kolejnym czynnikiem jest fakt, że przez dłuższy czas największym rynkiem zbytu dla paneli fotowoltaicznych były regiony trudno dostępne, które nie znajdowały się w zasięgu sieci elektrycznej – te rejony najczęściej odznaczają się nieprzyjaznym klimatem i pogodą o wiele bardziej nieprzewidywalną niż ta w Polsce.

 Gwarancja wydajności

Uszkodzenia i defekty mechaniczne rzadko dotykają nowoczesne panele fotowoltaiczne. Niestety, niezależnie od zastosowanej technologii, panele fotowoltaiczne podatne są na spadek wydajności na przestrzeni lat. Dlatego producenci paneli fotowoltaicznych dają gwarancję wydajności – najczęściej oznacza to, że spadek nie może przekroczyć wartości 20% na przestrzeni co najmniej 10 lat. Przy obecnych wartościach gwarantuje to, że jakikolwiek większy spadek nastąpi dopiero po tym, gdy inwestycja w panele fotowoltaiczne zwróci się średnio prawie dwukrotnie. Najlepszym sposobem na wyliczenie tych danych dla naszej konkretnej sytuacji jest kontakt z konsultantem w firmie świadczącej usługi w tym zakresie, takiej jak Panele Fotowoltaiczne.

Dodaj komentarz