Dla kogo pompy ściekowe z rozdrabniaczem?

Użytkowanie pomp ściekowych to bardzo szeroki temat, który warto sobie nieco bardziej przybliżyć. O ile w przeszłości tego typu urządzenia mogły być przydatne w gospodarstwach domowych, to obecnie raczej już takiej konieczności nie ma. Wszystko za sprawą wszechobecnego postępu i dostępu gospodarstw do systemu kanalizacji miejskiej. Niemniej jednak pompy ściekowe z rozdrabniaczem, w dalszym ciągu znajdują swoje, stosunkowo szerokie zastosowanie. Głównie w jednostkach zarządzania odpadami komunalnymi i innych firmach wykonujących tego typu realizacje. Przydatne mogą się także okazać w wielu firmach budowlanych, do usuwania skutków awarii, wynikłych podczas realizacji robót ziemnych.

Czym są pompy ściekowe z rozdrabniaczem?

Jest to specyficzny rodzaj pomp ściekowych, wyposażonych w dodatkowy rozdrabniacz, zamontowany na przedłużeniu wału, tuż przed wirnikiem. Dzięki pracy rozdrabniacza, pompa jest w stanie zassać większe ilości materiału osadowego. Co równie istotne, dzięki rozdrabnianiu zalegających na dnie zbiorników zanieczyszczeń, pompa nie będzie się zatykać. Na dnie zbiornika zaś, nie będą pozostawać coraz większe zwały zanieczyszczeń stałych.

Zastosowanie pomp ściekowych z rozdrabniaczem.

Tego typu pompy, obecnie wykorzystywane są przede wszystkim w nowoczesnych systemach przepompowni ścieków. Ich zastosowanie jest jednak ściśle uwarunkowane, w związku z czym nie zawsze zachodzi konieczność ich użytkowania. Aby użytkowanie tego typu pomp miało sens, muszą być spełnione konkretne warunki.

  • Jednym z przypadków jest sytuacja, kiedy przepompownia ścieków jest podłączona do kanalizacji ciśnieniowej. W przypadku różnic poziomu terenu, czy też przez wzgląd na duże oddalenie nie da się zastosować kolektorów grawitacyjnych. Takie rozwiązanie pochłaniałoby zbyt duże koszty. Dlatego też, w takiej sytuacji pompy ściekowe z rozdrabniaczem będą rozwiązaniem wręcz idealnym.
  • Kolejnym przypadkiem jest zastosowanie pomp z rozdrabniaczem w przypadku rurociągów tłocznych o małej średnicy. W takich bowiem przypadkach, kolektory grawitacyjne, prowadziłyby do zapychania rurociągów. Rozdrabniacz w pompie ściekowej, jest w tym przypadku rozwiązaniem konicznym, ze względu na bezpieczeństwo przesyłu ścieków.

Dobór odpowiedniej pompy ściekowej z rozdrabniaczem.

Niezależnie od zastosowania, w każdym przypadku, kwestią kluczową jest prawidłowy dobór pompy ściekowej z rozdrabniaczem. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, które wyszczególniamy poniżej:

  • Mechanizm rozdrabniający powinien być ulokowany bezpośrednio przed wirnikiem. Powinien tez składać się z noża i tarczy tnącej, co jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
  • Tarcza i nóż w rozdrabniaczy powinny być wykonane z takiego samego materiału. Dobry rozdrabniacz jest wykonany przykładowo ze staliwa chromowanego X102CrMo17 KU (stal chirurgiczna).
  • Skuteczność cięcia i rozdrabniania nie jest związana z mocą pompy. Nie kupujemy więc mocniejszej pompy, żeby osiągnąć lepszą pracę rozdrabniacza. Takie twierdzenia są zwykłą manipulacją. Dobieramy pompę zgodnie ze swoimi potrzebami, a rozdrabniacz, powinien dobrze się spisywać niezależnie od jej mocy.

Trzeba więc przyznać, iż wybór odpowiedniej pompy z rozdrabniaczem nie jest taki prosty, jakby się mogło pozornie wydawać. Musimy więc poświęcić odpowiednio dużo czasu temu zagadnieniu, aby wybrana przez nas pompa, spisywała się prawidłowo w zadaniach, do jakich ją będziemy wykorzystywać.

Dodaj komentarz