
Dobór mocy grzejników do domu.
Ogrzewanie domów standardowymi grzejnikami w dalszym ciągu jest bardzo popularne. Co prawda w ostatnich latach przewagę zaczyna zdobywać ogrzewanie podłogowe, jednakże grzejniki ścienne, w dalszym ciągu są najczęściej wykorzystywanym sposobem ogrzewania w budynkach starszych. Wynika to głównie z faktu tego, iż w starszych budynkach będą instalacje grzewcze przygotowane właśnie pod grzejniki ścienne. Oczywiście wdrożenie podłogówki także jest realne, ale wymaga to już generalnego remontu w całym budynku. Dlatego też jest to dość rzadko wybierane rozwiązanie. Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej kwestii wykorzystania do maksimum możliwości jakie dają nam grzejniki ścienne i ten właśnie model ogrzewania.
Charakterystyka pracy grzejników ściennych.
Nowoczesne grzejniki ścienne są oczywiście bardziej wydajne od starych, głównie za sprawę nowych rozwiązań konstrukcyjnych. W przypadku starych grzejników płytowych, mieliśmy do czynienia z dwoma płytami grzejnika, pomiędzy którymi dochodziło do rozgrzewania powietrza i podnoszenia go do góry poprzez wykorzystanie faktu iż ciepłe powietrze zawsze unosi się ku górze. W nowych zaś, pomiędzy płytami mamy dodatkowe radiatory, tworzące wąskie tunele. Dzięki temu powietrze wprowadzone do środka jest jeszcze bardziej rozpędzane a co za tym idzie, szybciej przenosi ciepło na całe pomieszczenie. Bardzo często można się zetknąć z grzejnikami profilowanymi w taki sposób, aby kanały wewnętrzne u góry grzejnika były skierowane do wnętrza mieszkania. Będzie to powodować wyrzut ciepła bardziej w kierunku mieszkania niż sufitu. Z całą pewnością wpływa to na efektywność grzejników. Zresztą każdy producent grzejników zdaje sobie z tego sprawę, wobec czego regularnie wdraża innowacje technologiczne, które mają na celu podniesienie ich efektywności. Zakrzywienie kanałów powietrznych wewnątrz grzejnika jest właśnie jedną z takich innowacji.
Prawidłowy montaż grzejników
Nie da się tutaj też ukryć, iż wpływ na efektywność grzejników ściennych będzie mieć sposób ich zamontowania. Jednym z najczęściej stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest ich montaż pod oknami. Wynika to z faktu tego, iż właśnie poprzez przestrzeń okna marnujemy najwięcej ciepła, a co za tym idzie warto w tym miejscu ustawić zaporę cieplną. Lokalizacja grzejnika ściennego właśnie pod oknem taką zaporę nam zapewni. Dość ważny jest też ewentualny pochył grzejnika. Jednakże jest to istotne tylko w przypadku starych instalacji, działających na zasadzie grawitacji. W tym przypadku grzejniki powinny być pochylone tak, aby wpływająca ciepła woda mogła się lepiej rozprowadzać po całej powierzchni grzejnika. Obecnie jest to raczej mniej istotne, bowiem większość instalacji grzewczych wyposażonych jest w pompkę CO, która zapewnia nam szybsze i skuteczniejsze rozprowadzanie czynnika grzewczego po całej instalacji. Zastosowanie pompy w tym przypadku, pozwala nam także na zmniejszenie średnicy rur doprowadzających ciepło do grzejników. To z kolei zmniejsza ilość czynnika grzewczego w całej instalacji, dzięki czemu rozgrzewa się znacznie szybciej.