Profesjonalna akumulatorownia na obiektach przemysłowych.

Pomieszczenie, w którym realizowany będzie proces ładowania baterii trakcyjnych do wszelkiego rodzaju wózków widłowych, powinno być starannie przygotowane. Bardzo często popełnia się tutaj tragiczne w skutkach błędy, wynikające przede wszystkim z niewiedzy, jak również z chęci oszczędności. W tym jednak przypadku nie możemy szukać oszczędności na siłę. Akumulatorownie powinny być przygotowane według odpowiednich wytycznych, które zagwarantują nam maksymalny poziom bezpieczeństwa na całym obiekcie, jak również dla samych pracowników obsługi akumulatorowni. Warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, aby mieć podstawowe pojęcie o zagrożeniach w pracy akumulatorowni oraz sposobach ich eliminowania.

Podstawowe zagrożenia w pomieszczeniu akumulatorowni.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, iż w trakcie ładowania baterii trakcyjnych może dochodzić do różnych sytuacji zagrożenia. Najpoważniejszym zagrożeniem jest tutaj rozszczelnienie się baterii trakcyjnej i wyciek kwasu, w czasie którego wydzielać będzie się wodór. W takich sytuacjach mamy do czynienia z zagrożeniem wręcz wybuchowym. Aby temu zapobiec pomieszczenie akumulatorowni powinno być wyposażone w profesjonalny system wentylacji oraz połączony z nim system detekcji wodoru. W razie wykrycia wydzielania się wodoru, natychmiast będzie uruchomiona wentylacja, zapewniająca 100% wymiany powietrza z otoczeniem. Jest to podstawowe zabezpieczenie. Dodatkowo skoro dochodzi do rozszczelnienia i wycieku kwasu to trzeba także zabezpieczyć się przed samym kwasem. Dlatego akumulatorownie powinny posiadać podłogi i ściany wyłożone materiałem kwasoodpornym. Dzięki temu, nawet w przypadku faktycznego wycieku kwasu nie będzie dochodziło do poważniejszych zagrożeń.

Niezbędne wyposażenie.

Współcześnie, praktycznie wszystkie projekty i realizacje akumulatorowni przewidują od razu pełne wyposażenie jej w niezbędny sprzęt. Najważniejsze będą odpowiednie wózki na akumulatory. Dzięki ich zastosowaniu nie będzie najmniejszych problemów z ich wyładunkiem i załadunkiem na wózki jezdniowe. Dodatkowo, wózki na akumulatory posiadają pod spodem specjalne wanny ze stali kwasoodpornej, które będą pierwszym zabezpieczeniem przed wyciekiem kwasu. Następnym urządzeniem w tym zakresie będzie wózek serwisowy, który pozwoli bezproblemowo na przykład wymieniać płyn w akumulatorach bez konieczności ich przestawiania. Ostatecznie, wszystkie prostowniki, powinny być montowane na odpowiednich statywach, które będą zabezpieczać je przed jakimikolwiek uszkodzeniami w trakcie ładownaia baterii trakcyjnych.

Jednym słowem, aby akumulatorownie były w pełni bezpieczne, należy poczynić pewne inwestycje w niezbędne ich wyposażenie. Dzięki temu jednak wzrasta bardzo wyraźnie wzrastać będzie poziom bezpieczeństwa w toku ładowania baterii trakcyjnych.

Dodaj komentarz