Dodatkowy dochód w tartakach.

Produkcja wszelkiego rodzaju desek i belek w tartakach, to oczywiście podstawowy ich dochód, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż każdy tartak może także generować dochody z innych źródeł. Jednym z nich jest wykorzystanie powstających w toku cięcia drzewa trocin w celu przerobienia ich na brykiet drzewny, który staje się obecnie bardzo popularnym materiałem opałowym. Oczywiście wymagać to będzie pewnych inwestycji zarówno w sprzęt niezbędny do brykietowania trocin i wiórów, jak również w przygotowanie pomieszczeń do produkcji i magazynowania gotowego brykietu drzewnego. Zobaczmy jak to wszystko wygląda, aby przemyśleć kwestię, czy w naszym tartaku będzie możliwe wdrożenie takowej produkcji.

Warunki opłacalności produkcji brykietu z wiórów.

Aby produkcja brykietu z wiórów i trocin była opłacalna, przede wszystkim trzeba będzie zapewnić odpowiednia ilość materiałów wsadowych, toteż małe tartaki raczej powinny sobie odpuścić tego typu inwestycję. Aby było to opłacalne, należy wyprodukować co najmniej tyle brykietu aby zapewnić sobie własne ekologiczne ogrzewanie i sprzedać go w ilości pozwalającej na opłacenie utrzymania linii produkcyjnych. Wtedy jest to inwestycja sensowna i warto się za nią brać, bowiem z biegiem czasu zacznie generować zyski. Oczywiście do zysków należy tutaj także zaliczyć kwestię tego, iż przy produkcji brykietów pozbywamy się odpadów tartacznych, za których utylizację nie trzeba będzie płacić. Tak, więc przy odpowiednim przerobie drewna w dużych tartakach, inwestycja w linię produkcyjną czyli odpowiednie maszyny do produkcji brykietów, będzie opłacalna, i warto ją przeanalizować dogłębniej z wielu różnych punktów widzenia, celem rozważenia pozostałych zagrożeń i potencjalnych korzyści biznesowych.

Odpowiednie pomieszczenia produkcyjne oraz magazynowe.

W tym szczególnym przypadku musimy także pamiętać o tym, aby do produkcji brykietu drzewnego przygotować odpowiednie pomieszczenia, tak samo jak i do jego późniejszego składowania. Tutaj musimy pamiętać o tym, aby każda brykieciarka stała w suchym i wentylowanym pomieszczeniu, aby w toku produkcji nie dochodziło do zawilgocenia materiału wsadowego oraz gotowych już brykietów. To samo tyczy się jego składowania, gdzie musimy zabezpieczyć gotowe brykiety przed wilgocią. Nawet dobrze zapakowane w worki próżniowe brykiety zawsze będą nieco nasiąkać wilgocią, poprzez mikroszczeliny, wobec czego pomieszczeni do magazynowania brykietu powinno być suche czyste i wentylowane. W przeciwnym razie brykiet nie będzie mieć odpowiedniej wartości opałowej a to znacznie obniży jego rynkową cenę. mokry brykiet przed wsadzeniem o pieca trzeba będzie osuszyć, aby w procesie spalania wydzielająca się nadmierna ilość pary wodnej nie prowadziła do korodowania elementów pieca, czy też samego komina. Jednym słowem trzeba się będzie dobrze przygotować do tego produkcji, choć trzeba przyznać, iż jest to biznes w pewnych przypadkach jak najbardziej opłacalny.

Dodaj komentarz