Ekologiczne pompy ciepła i ich zastosowanie.
Zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania naszych domów jednorodzinnych, jest obecnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Oczywiście nie w każdych warunkach pompy ciepła będą się sprawdzać tak samo efektywnie. Dlatego też, najpierw należy przeprowadzić kompleksowe oględziny konkretnej posesji oraz samego budynku. W przypadku braku możliwość montażu pompy ciepła gruntowej, i dodatkowo przy nieocieplonym budynku, lepiej zrezygnować z tego typu rozwiązań. W takich okolicznościach jedyną opcją byłaby pompa ciepła powietrzna, ta zaś nie sprawdzi się w budynku nie ocieplonym. Warto tutaj bardziej wnikliwie przyjrzeć się wszystkim kwestiom, aby wiedzieć, kiedy tego typu inwestycja ma w ogóle, jakikolwiek sens.
Zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania domów jednorodzinnych.
Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, iż do naszej dyspozycji pozostają dwa podstawowe rodzaje pomp ciepła, a będą to:
- Pompy ciepła powietrzne – które do wstępnego ogrzania czynnika grzewczego wykorzystują ciepło pochodzące z powietrza atmosferycznego. Musimy pamiętać iż zero stopni Celsjusza to jeszcze nie jest zero absolutne.
- Pompy ciepła gruntowe – które do wstępnego ogrzania czynnika grzewczego wykorzystują energię cieplną z gruntu.
W zasadzie można powiedzieć, iż w zdecydowanej większości przypadków pompy ciepła gruntowe będą rozwiązaniem najbardziej korzystnym. Wynika to z względu na fakt, iż w gruncie będziemy mieć do czynienia ze stabilną temperaturą. Na poziomie około 1 metra już będzie stała temperatura 1 stopnia. Im głębiej zejdziemy, tym wyższą temperaturę uda nam się uzyskać. Pozwala to na bardziej przewidywalne warunki pracy pompy. Jednakże trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. Niezbędne odwierty i całość instalacji będzie kosztowniejsza. Pod tym względem pompy ciepła powietrzne, będą o wiele przystępniejsze.
Dodatkowa klimatyzacja z rekuperacją.
Oczywiście sama pompa ciepła już zagwarantuje nam dogodne warunki ogrzewania naszego domu. Jednakże jeśli zdecydujemy się na dodatkowe rozwiązanie w postaci klimatyzacji VRF wraz z rekuperatorem, z całą pewnością osiągniemy jeszcze lepsze warunki wewnątrz naszego domu. Tego typu rozwiązanie będzie także przyczyniać się do dodatkowych oszczędności. Wspomniany rekuperator to urządzenie zapewniające odbiór ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz i jego przekazywanie do powietrza wtłaczanego do środka. Tym samym, bez konieczności doprowadzania dodatkowej energii z zewnątrz będziemy mogli wstępnie nawet o kilka stopni podgrzać powietrze wprowadzane do wnętrz naszych domów. To oczywiście ograniczy nam natychmiast koszty związane z ogrzewaniem domów. Generalnie rzecz więc ujmując, dodatkowa klimatyzacja VRF z rekuperacją, będzie rozwiązaniem jak najbardziej korzystnym.