Filtracja powietrza w warsztacie lakierniczym.

Realizacja wszelkiego rodzaju prac lakierniczych, wymagać będzie od nas prawidłowego podejścia do kwestii filtracji atmosfery wewnętrznej w warsztacie. Chodzi tutaj o to, iż w przypadku jakichkolwiek zanieczyszczeń, przedostających się bezpośrednio do strefy roboczej, będą one wywierać negatywny wpływ na jakość wykonywanych powierzchni lakierniczych. Dlatego też, należy zadbać tutaj o odpowiednie oczyszczenie wewnętrznej atmosfery w pomieszczeniach warsztatowych. Należy zastosować odpowiedni poziom filtracji, zarówno dla zanieczyszczeń zewnętrznych dostających się wraz z doprowadzonym powietrzem, jak i dla zanieczyszczeń wewnętrznych. Zobaczmy zatem jak podejść do tego zagadnienia, aby zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom jakości realizowanych prac lakierniczych.

Filtracja powietrza doprowadzanego z zewnątrz.

Na tym etapie przede wszystkim trzeba będzie zastosować odpowiednie filtry w systemie wentylacji. Chodzi o to, iż powietrze wprowadzane z zewnątrz zawiera różne zanieczyszczenia, które przedostając się bezpośrednio do strefy roboczej, będą mieszać się z mgiełką lakierniczą. To zaś będzie powodować ich osiadaniem razem z warstwami lakieru na malowanych powierzchnia. Skutkiem tego powierzchnia straci zarówno na estetyce, jak i na właściwościach oraz parametrach technicznych. Po prostu powłoka lakieru będzie nie estetyczna, chropowata, a tym samym podatna na działanie czynników zewnętrznych. Będzie odchodzić i się łuszczyć, a to jest w tym przypadku absolutnie niewskazane.

Zanieczyszczenia wewnętrzne

Bardzo istotną kwestią jest tutaj także świadomość tego, iż zanieczyszczenia powstają także wewnątrz warsztatu. Kruszący się tynk i wylewki, meble, a także sami pracownicy, będą generować sporo zanieczyszczeń, regularnie podnoszonych do góry. Następnie będą one mieszać się z mgiełką lakiernicza, powodując po raz kolejny negatywny wpływ na jakość realizowanych prac. W tym przypadku korzystnym rozwiązaniem będzie odpowiednio dobrany filtr sufitowy dla lakiernictwa. Będzie on przechwytywać unoszące się zanieczyszczenia i nie dopuszczać do ich opadania na strefę roboczą.

Kabina lakiernicza

Dodatkowym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w kabinę lakierniczą. Jest to odrębne pomieszczenie postawione wewnątrz hali warsztatowej. Jest wyposażone w niezależny system filtracji powietrza, oraz jego sprężania. Trzeba będzie jednak dbać o to, aby każdy filtr do kabiny lakierniczej zawsze był czysty i drożny. Jakiekolwiek próby prace na zanieczyszczonych filtrach, będą natychmiast przekładać się na obniżeniu jej wydajności, jak i jakości. Jest to co prawda kwestia wymagająca pewnych inwestycji jak i ponoszenia ciągłych kosztów eksploatacyjnych, jednakże dzięki takim inwestycjom, jakość realizowanych prac lakierniczych z całą pewnością wzrośnie. To z kolei przekładać się będzie na regularny wzrost zysków, a co za tym idzie, będziemy mogli osiągnąć o wiele lepszy poziom rozwoju swojego warsztatu lakierniczego.

Dodaj komentarz