Ekologiczny brykiet z trocin

Ekologiczne materiały opałowe obecnie stanowią najważniejsze źródło energii cieplnej, przede wszystkim w ogrzewaniu domów jednorodzinnych. Jest to niezbędne, abyśmy jak najszybciej zrezygnowali z korzystania ze słabej jakości paliw kopalnych. Są one bowiem odpowiedzialne za to, iż nasze miasta w sezonie zimowym spowite są gęstą mgłą smogową. Wysoki poziom zanieczyszczeń środowiska to także zasługa niskiej jakości paliw kopalnych. Dlatego też, warto jak najszybciej wdrażać innowacyjne rozwiązania w tym zakresie. Jednym zaś z lepszych, w dodatku nie wymagających od nas znacznych nakładów finansowych, jest ekologiczny brykiet z trocin. Możemy nim opalać zarówno w kotłach centralnych, jak i w piecach kominkowych.

Produkcja brykietu z trocin.

Brykiet z trocin, jest jednym z lepszych i bardziej ekologicznych materiałów opałowych, jeśli chodzi o paliwa stałe. Nie powoduje takich zanieczyszczeń środowiska, oraz nie przyczynia się do powstawania smogu. Odpad z procesu spalania czyli popiół, którego nawiasem mówiąc jest niewiele, można zaś wykorzystać w ogródku jako bardzo dobry nawóz. Jest to też doskonałe rozwiązanie na zagospodarowanie odpadów z produkcji tartacznej i stolarskiej. Trzeba bowiem pamiętać, iż brykiet z trocin jest produkowany właśnie z tego typu odpadów. Wszelkie trociny, wióry i zrębki mogą być tutaj skutecznie wykorzystywane i przerabiane na brykiet drzewny. Można więc powiedzieć, iż wytwarzanie brykietu drzewnego z trocin przyczynia się nie tylko do mniejszych zanieczyszczeń przy jego spalaniu. Zapewnia także możliwość zagospodarowania dużych ilości odpadów, z którymi do tej pory nie za bardzo było co robić. Jest to więc bardzo dobra i wyjątkowo dla nas wszystkich technologia.

Spalanie brykietu z trocin.

Jeśli zaś chodzi o spalanie brykietu z trocin, to tutaj należy przede wszystkim zwrócić uwagę na poziom jego wilgotności. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem nadmierny poziom wilgotności brykietu z trocin, będzie przekładać się na jego wartość kaloryczną. Im bardziej wilgotny brykiet z trocin, tym niższa będzie jego wartość opałowa. Co więcej, wilgoć z brykietu będzie parować w procesie jego spalania, a to z kolei będzie prowadzić do korodowania elementów kotła C.O., czy też pieca kominkowego. Koniecznością jest więc zadbać o zabezpieczenie brykietu przed wilgocią. Maksymalny, dopuszczalny poziom jego wilgotności będzie tutaj wynosić 8%. Powyżej tej wartości będziemy mieć już do czynienia z opisanymi wyżej, negatywnymi skutkami. Trzeba będzie zadbać o zabezpieczenie przez wilgocią zarówno na etapie magazynowania, jak i na etapie jego produkcji. Aby dzięki temu uzyskać wysokiej klasy, dobry i energetyczny materiał opałowy. Co zaś najważniejsze, to przede wszystkim zaoszczędzimy na środowisku naturalnym i własnym zdrowiu. Musimy bowiem pamiętać, iż co roku ze względu na smog umiera przedwcześnie coraz więcej osób. Likwidacja smogu jest więc istotna także z punktu widzenia naszego własnego zdrowia i życia.

Dodaj komentarz