Grzejniki niskotemperaturowe dla instalacji pomp ciepła.

Zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania naszego domu jednorodzinnego jest rozwiązaniem z cała pewnością bardzo korzystnym. Przede wszystkim zyskujemy na komforcie, bowiem pompa ciepła jest bezobsługowym źródłem ciepła. Poza tym podczas produkcji energii cieplnej na potrzeby grzewcze nie wytwarzamy żadnych zanieczyszczeń, co obecnie odgrywa wręcz najważniejszą rolę. Można wiec powiedzieć, iż tego typu inwestycja jest jak najbardziej potrzebna we współczesnym świecie. Musimy jednakże zdawać sobie sprawę z tego, iż do instalacji pomp ciepła, niezbędne będą odpowiednio dobrane grzejniki niskotemperaturowe. Warto więc uwzględnić koszt ich zakupu podczas planowania tego typu inwestycji.

Jak dobrać grzejniki niskotemperaturowe do naszej instalacji grzewczej opartej o pompę ciepła?

Kluczową kwestią jeśli chodzi o wydajność pracy całej instalacji opartej o pompę ciepła będzie właśnie poprawy dobór grzejników. W tym przypadku, konieczne do zastosowania są grzejniki niskotemperaturowe. Wynika to z faktu tego, iż w przypadku pompy ciepła, czynnik grzewczy w instalacji nie będzie osiągać tak samo wysokich zakresów temperatury jak to ma miejsce w przypadku klasycznych kotłów grzewczych na paliwa stałe. Maksymalny poziom temperatury uzyskany w przypadku pompy ciepła to około 40 stopni Celsjusza. Wobec tego klasyczne grzejniki ścienne nie będą się sprawdzać.

Obecnie na rynku znajdziemy grzejniki niskotemperaturowe w różnych wariantach. Będą to klasyczne grzejniki dostosowane do niskich temperatur, grzejniki kanałowe z dodatkowym wentylatorem, oraz całkiem nowoczesne klimakonwektory. Szczególnie te ostatnie zasługują na naszą uwagę, bowiem pozawalają nam nie tylko ogrzewanie naszego domu. Przy tego typu grzejnikach, w sezonie letnim możemy wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia wnętrza naszego domu. Po prostu pompa ciepłą będzie pracować w trybie odwrotnym, odzyskując ciepło z powietrza wtłaczanego do wnętrza domu i oddając je na zewnątrz. Z całą pewnością takie rozwiązanie będzie na pewno bardziej korzystne niż obecne stosowane systemy ogrzewani naszych domów jednorodzinnych.

Zalety zastosowania pompy ciepła do ogrzewania domów jednorodzinnych.

Warto sobie także podkreślić, iż zastosowanie pompy ciepła w naszych domach, niesie za sobą określone korzyści. Do najważniejszych z nich będziemy zaliczać:

  • Brak emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń
  • Minimalizacja prac związanych z obsługą ogrzewania – system bezobsługowy
  • Cicha praca pompy ciepła
  • Grzejniki niskotemperaturowe nie prowadzą do zabrudzeń ścian i spalania kurzu, jak to ma miejsce w przypadku klasycznych instalacji grzewczych z kotłami na paliwa stałe.
  • Niskie koszty ogrzewania w ujęciu rocznym
  • Możliwość przełączenia pompy ciepła na chłodzenie – przydatne w sezonie letnim – możliwe do osiągnięcia jedynie w przypadku zastosowania klimakonwektorów.

Jednym słowem, jeśli dobierzemy odpowiedni grzejnik pracujący na niskiej temperaturze, nasz instalacja grzewcza oparta o pompę ciepła będzie wydajna. Zagwarantuje nam prawidłowy poziom ogrzewania budynku przy jednoczesnych korzyściach wymienionych powyżej. Można więc powiedzieć, iż inwestycja w instalację grzewczą z pompą ciepła to rozwiązanie bardzo korzystne. Głównie ze względów ekologicznych.

Dodaj komentarz