Jak przygotować trawnik idealny?

Ładny i zadbany trawnik ogrodowy, to w zasadzie, można by powiedzieć, wizytówka każdego ogrodu. W końcu zajmuje one całkiem spora jego powierzchnię, a co najważniejsze, w większości przypadków stanowi miejsce w którym przebywamy najczęściej. To na trawniku z reguły ulokowane będą nasze wszystkie sprzęty ogrodnicze i wypoczynkowe, zapewniające nam idealne wręcz warunki do relaksu. Wszelkiego rodzaju grille ogrodowe, altany gwarantujące nam, iż nasz ogród jest miejscem relaksacji dla całej rodziny i spędzania czasu w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób. Zobaczmy wobec tego w jaki sposób zabrać się za prawidłowe przygotowanie trawnika, bowiem nie każdy zdaje sobie sprawę, iż nie jest to takie proste.

Przygotowania do wysiewu.

Wbrew wszelkim pozorom nie wystarczy tutaj wysiać trawy i poczekać aż wzejdzie, żeby cieszyć się z przepięknego trawnika w ogrodzie. W pierwszej bowiem kolejności należy na wyznaczonym pod trawnik terenie, przeprowadzić oczyszczenie gleby. Usuwamy wszelkiego rodzaju stare korzenie i większe kamienie, jak również wszystkie chwasty. Przekopany teren warto jeszcze na jakiś czas pozostawić, aby wzeszły ewentualnie pominięte chwasty, co pozwoli nam je precyzyjniej usunąć. Następnym krokiem będzie zasilenie gleby poprzez zastosowanie nawozów lub kompostu, przy czym trzeba będzie jeszcze raz teren trawnika przekopać. Potem pozostanie nam już tylko wyrównanie terenu, po czym można będzie przystąpić do wysiewu nasion trawy. Do zasilenia gleby przed wysiewem trawnika, można zastosować także odpowiednie nawozy w granulatach które będą przez dłuższy czas oddawać swoje składniki do gleby wraz z każdym podlewaniem lub opadami atmosferycznymi.

Wysiew trawnika.

Najlepiej jeśli przed samym wysiewem, podzielimy teren pod wysiew na mniejsze kwadraty, co umożliwi nam precyzyjniejsze rozsiewanie nasion trawy. Każdy z tych kwadratów będziemy musieli przejść w przecinających się kierunkach, co zapewni nam bardziej równomierny rozsiew nasion trawy. Oczywiście musimy wcześniej jeszcze zadbać o prawidłowy wybór trawnika. Bardzo dobrze prezentuje się na przykład trawa Agrecol, która stanowi bardzo dobrze przygotowaną mieszanką starannie selekcjonowanych nasion trawy, zapewniając nam trawnik niemalże idealnie piękny. Po przeprowadzonym wysiewie, warto jeszcze teren trawnika przegrabić, aby nasiona znalazły się na kilka centymetrów pod glebą, co poprawi ich zabezpieczenie przed ptactwem, które tylko czyha na pojawiające się nasiona. Można dodatkowo przykryć całość odpowiednią folią ogrodnicza, aby zagwarantować wschodzącej trawie jeszcze lepsze warunki i poziom bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Przygotowanie trawnika zgodnie z podanymi powyżej regułami zapewni nam możliwość osiągania wysokiego poziomu estetyki naszego trawnika co w wielu przypadkach jest kwestią wręcz najważniejszą. Przykrycie folią zaś w początkowym stadium rozwoju, uchroni wschodząca trawę przed zniszczeniem oraz przed ewentualnymi przymrozkami, które by mogły uszkodzić młodą i mało odporną jeszcze trawę.

Dodaj komentarz