Kebab na Powiślu
Kebab w takiej formie, w której znamy go obecnie, został wymyślony w latach 70-tych ubiegłego wieku w… Berlinie. To właśnie tam tureccy imigranci, w tęsknocie za ojczyzną oraz w poszukiwaniu pomysłu na biznes, zaczęli oferować najlepsze znane sobie danie. Świeże mięso w pysznym cieście, z dodatkiem warzyw. Wszystko okraszone sosem. W Polsce kebab znamy dopiero od lat 90-tych. Szybko jednak zdobył popularność i dziś trudno jest nam wyobrazić sobie późny powrót z imprezy bez sycącego kebaba. Niestety jednak, nie każda przygoda z kebabem jest udana. Poniżej postaramy się pokazać Wam, jak rozpoznać dobry kebab, jak ocenić na pierwszy rzut, czy lokal, który mamy przed oczami może serwować dobry kebab oraz co to właściwie znaczy: „dobry kebab”?
Jak rozpoznać dobry kebab?
Według statystyk, w Polsce znajduje się ponad 25 tysięcy lokali, w których można zjeść kebab. Oznacza to, że kebabownie stanowią aż jedną trzecią wszystkich lokali gastronomicznych funkcjonujących w naszym kraju. Znajdziemy w nich kebaby serwowane z mięsem drobiowym, baranim, cielęcy lub z wołowym. Statystyki podają, że wśród kobiet największą popularnością cieszy się mięso drobiowe, natomiast wśród mężczyzn zdecydowanie króluje baranina. Mięso jest kluczowym składnikiem kebaba. W dobrych lokalach z kebabem, tak jak np. w Osmanii na Powiślu (https://www.osmania.pl/, cieszącej się niezwykła popularnością wśród Warszawiaków (podaje się zawsze świeże, chrupiące mięso o dobrym kolorze. Lokale, w których zobaczymy mięso podawane z metalowego, podgrzewanego pojemniczka, najczęściej mają kłopoty ze świeżością składników, a co za tym idzie, z jakością serwowanych dań.
Pieczywo w kebabie
Obok mięsa, bardzo istotne jest pieczywo, w którym podaje się kebab. W najbardziej okrojonej postaci jest bułka kajzerka. Takie opakowanie dla dnia jednak zawsze będzie rozczarowaniem. Zdecydowanie szukajmy takiego lokalu, w którym bułka jest chrupiąca, podgrzewana do odpowiedniej temperatury, a także wytrzymała.
Sos i surówka do kebaba
Cechą charakterystyczną każdego lokalu jest sos oraz rodzaj warzyw użytych do produkcji kebabu. Restauracje, w których podaje się autorskie sosy, o recepturach, do których kucharz dociera przez lata doświadczeń, najczęściej cieszą się największą popularnością. Jedno z najpopularniejszych miejsc w Warszawie: kebab na Powiślu, serwujący kuchnię turecką z zaznaczonymi wpływami osmańskimi, deklaruje, że sosy podawane w lokalu są wolne od sztucznych składników, barwników a zamiast gotowej surówki, podaje się świeże warzywa. Są one w tym miejscu podawane na życzenie, zgodnie z zasadą, że doskonale przyprawione mięso w smacznej bułce, ze świeżymi warzywami nie wymaga podawania dodatkowego sosu. Wszak tradycyjny turecki kebab podawany jest bez smakowych dodatków (chyba że mówimy o oddzielnym daniu, jakim jest Inkender). Mimo że idea tureckiego fast foodu podawanego bez sosu wydaje się dość kontrowersyjna, to jednak popularność, jaką odznacza się ów kebab na Powiślu mówi samo za siebie: Polacy doceniają ten typ podawania kebaba, jeśli jest to dobrej jakości produkt.