Klejenie przemysłowe a kleje utwardzane promieniowaniem UV.
W wielu branżach produkcyjnych na chwilę obecną bardzo popularną metodą łączenia ze sobą różnorodnych elementów jest ich klejenie. W związku z tym też, regularnie pojawiają się nowe technologie klejenia, które zapewniają większą wydajność, niższe koszty jednostkowe, oraz jeszcze lepszy poziom trwałości wykonywanych spoin. Takim rozwiązaniem są nowoczesne kleje utwardzane promieniowaniem UV, które obecnie wykorzystywane są w znakomitej większości branż specjalistycznych. Mamy tutaj na myśli te gałęzie, gdzie spoiny powinny charakteryzować się niewielkimi rozmiarami a jednocześnie utrzymać wysoki poziom trwałości i odporności na działanie czynników zewnętrznych.
W jakich branżach stosujemy kleje utwardzane promieniowaniem UV i dlaczego?
Jak już o tym wspomnieliśmy, jest to technologia stosowana w wielu branżach. Najczęściej możemy się z nią zetknąć w branży elektronicznej, elektrotechnicznej, motoryzacji, produkcji sprzętu medycznego, w optyce. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie istotne są wysokie parametry spoiny i brak oddziaływania na otoczenie. Tak się tez składa, iż po utwardzeniu, spoina jest w zasadzie obojętna dla środowiska zewnętrznego. Jest odporna na działanie czynników chemicznych jak i mechanicznych (tych drugich oczywiście w ograniczonym zakresie). Ponadto, jej wykonanie jest proste i szybkie, oraz bardzo przystępne cenowo. Są to najważniejsze zalety, dla których jest to technologia tak popularna w wyżej wymienionych branżach produkcyjnych. Warto także podkreślić fakt, iż mamy tutaj do czynienia ze stosunkowo prostym wdrażaniem tej technologii na wielu liniach. W zasadzie wystarczający będzie odpowiednio dobrany promiennik UV do zastosowań przemysłowych, który będzie można łatwo wdrożyć do konkretnej linii produkcyjnej. Mamy także do dyspozycji jednostanowiskowe promienniki, gdzie utwardzanie może być realizowane ręcznie.
Eksploatacja urządzeń do utwardzania promieniowaniem UV.
Bardzo ważnym aspektem tej technologii jest sam proces utwardzania spoiny, który jest także połączony z eksploatacją urządzeń do utwardzania spoin. Kwestią kluczową jest to, aby spoina była zawsze utwardzana w pełni równomiernie. Jeśli będzie inaczej, to miejsca utwardzane szybciej będą powodować naprężenia i pęknięcia miejsc spoiny utwardzanej wolniej. To oczywiście wstępnie już osłabi całą spoinę i doprowadzi do obniżenia jej wartości. Aby tego uniknąć, należy regularnie sprawdzać jakość żarników UV w posiadanych urządzenia. Warto także regularnie przeprowadzać serwis lamp UV, bowiem nie muszą one być uszkodzone aby nierównomiernie utwardzać spoinę. Wystarczające będą silne zabrudzenia, lub jakiekolwiek obluzowania na podłączeniu elektrycznym. Jest to jednym słowem urządzenie dość wrażliwe a jego sprawność jest kluczowa dla jakości realizowanych spoin. Dlatego też, należy na te kwestię zwracać szczególną uwagę.