
Rhododendrony w przydomowym ogrodzie.
Przydomowy ogród powinien być wypełniony ładnymi i estetycznymi roślinami, abyśmy spędzając w nim czas, czuli się po prostu dobrze i komfortowo. Warto też pamiętać o tym, iż ogród ma służyć nam a nie my jemu. Wobec tego też, nasadzenie go ogromną ilością wymagających roślin jest absolutnie pozbawione sensu. W taki sposób w wolnych chwilach, zamiast relaksować się w ogrodzie, będziemy musieli pielęgnować nasze rośliny, co nie dla każdego jest takie korzystne. Dobrym pomysłem na piękny ogród są na przykład Rhododendrony, których wymagania pielęgnacyjne są bardzo niskie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad przy ich sadzeniu, a z całą pewnością odwdzięczą się nam feerią barw na wiosnę i wspaniałym zapachem kwitnących kwiatów.
Odmiany odpowiednie do uprawy ogrodowej.
Jedną z najważniejszych czynności początkowych będzie zwrócenie uwagi na wybór właściwych odmian do uprawy ogrodowej. Wynika to ze specyficznych właściwości poszczególnych odmian. Niektóre z nich, niestety nie będą w stanie przetrwać zimy w naszej strefie klimatycznej, gdyż nie są wystarczająco odporne na silne mrozy. Te rośliny będziemy przeznaczać jedynie do uprawy doniczkowej. W doniczkach bardzo łatwo można rośliny ukryć przed mrozem w piwnicy, aby na wiosnę, ponownie wystawić je do ogrodu. Odmiany zaś o wystarczającej odporności na niskie temperatury należy odpowiednio nasadzić i można cieszyć się nimi przez cały rok. Szczególnie jeśli wybierzemy odmiany Azalii które pozostają zimozielone. Generalnie rzecz biorąc, trzeba pamiętać, iż nawet te najbardziej odporne Rhododendrony nie lubią zanadto mrozu, toteż trzeba będzie im wybrać odpowiednie stanowisko, które w pewnym zakresie uchroni je przed zimnym wiatrem. Warto także przed zimą otulić same nasady korzeni suchymi liśćmi i trawą, co pozwoli zachować jeszcze więcej ciepła.
Stanowisko i gleba do uprawy Rhododendronów.
Wspomnieliśmy już wcześniej o pewnych wymaganiach stanowiskowych tych roślin. Otóż najlepszym rozwiązaniem są stanowiska zacienione i osłonięte od wiatru. Najlepszym więc wyjściem jest usytuowanie stanowiska w bezpośrednim sąsiedztwie większych drzew i krzewów ogrodowych, które zapewnia bezpieczeństwo, istotne jest jedynie to, aby posiadały one głęboki system korzeniowy. Rhododendrony posiadają płytki system, a więc w przypadku gdyby taki sam posiadali więksi sąsiedzi, nasze krzewy zbyt długo by nie przetrwały.
Gleba do uprawy Rhododendronów powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Oczywiście każdy, solidny i w pełni profesjonalny dostawca Rhododendronów będzie w stanie jednocześnie dostarczyć nam odpowiednią mieszankę gleby, lub wskazać w jaki sposób ją przygotować samodzielnie. W przypadku kiedy planujemy stosunkowo spore ilości nasadzeń, warto glebę przygotować samodzielnie, gdyż znacznie obniży to koszty. Dla kilku sztuk roślin, raczej mija się to z celem. W przypadku mniejszych nasadzeń, warto kupić po prostu kilka worków ziemi i problem będziemy mieć całkowicie z głowy.