Łożyskowanie wrzecion i wałów w obrabiarkach przemysłowych.

Profesjonalne łożyskowanie wszelkiego rodzaju wrzecion w obrabiarkach oraz wałów i innych elementów ruchomych wymaga zastosowania odpowiednich, dobrej jakości łożysk. Tutaj nie ma miejsca na półśrodki. Obrabiarki, szczególnie te, które stworzone są do obróbki twardych i wielkogabarytowych elementów muszą wytrzymywać bardzo duże obciążenia. Dlatego też, w większości przypadków zastosowanie znajdują tutaj łożyska igiełkowe, które jako jedne z niewielu są w stanie skutecznie przenosić bardzo duże obciążenia. Można nawet powiedzieć, iż zostały one stworzone specjalnie z myślą o łożyskowaniu wszelkiego rodzaju wrzecion w tego typu wymagających obrabiarkach.

Zalety zastosowania łożysk igiełkowych.

Łożyska igiełkowe charakteryzują się bardzo małą wysokością przekroju przy jednoczesnej zdolności do przenoszenia bardzo dużych obciążeń. W zależności od potrzeb można zastosować łożyska igiełkowe poprzeczne i wzdłużne, przy czym te drugie, są łożyskami jednokierunkowymi, a co za tym idzie, potrafią przejmować obciążenia tylko w jednym kierunku. W zamian za to zajmują bardzo mało miejsca, więc można z ich pomocą konstruować łożyskowania o bardzo małych wysokościach.

Każe łożysko typu igiełkowego składa się przede wszystkim z małych wałeczków, zwanych igiełkami (stąd też nazwa łożyska). Ponadto, w zależności od rodzaju łożyska, może się ono składać z dwóch bieżni (wewnętrznej i zewnętrznej), z jednej bieżni i koszyczka, oraz z samego koszyczka. Ten ostatni typ sprawdza się perfekcyjnie tam, gdzie nie ma miejsca na łożyskowanie, aczkolwiek elementy ślizgowe wału powinny być utwardzane mechanicznie. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż łożyska typu igiełkowego, nadają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niewielka ilością miejsca na łożyskowanie, a ponadto wymagane jest łożysko zdolne do przenoszenia całkiem sporych obciążeń.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W niektórych typach łożysk bezbieżniowych możliwe są do zastosowania odpowiednie podkładki typu LS, które są utwardzane powierzchniowo. Można je dowolnie osadzać na wale lub w oprawie wału, w przypadkach, kiedy wał i oprawa nie mogą być utwardzone powierzchniowo. Podkładki należy stosować samodzielnie, przez wzgląd na fakt, na dużą dowolność tworzenia różnych kombinacji łożyskowania.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, należy tutaj stwierdzić, iż łożyska typu igiełkowego, to bardzo dobre rozwiązanie, przede wszystkim do wszelkiego rodzaju obrabiarek mechanicznych do metalu, czy też żeliwa. Są zdolne do przenoszenia bardzo dużych obciążeń, a przy tym nie zajmują wiele miejsca, co w wielu obrabiarkach jest bardzo cenne. Oczywiście należy także zwrócić uwagę na jakość wykonania łożyska igiełkowego, bowiem nie każdy producent będzie w stanie tak samo dobrze i profesjonalnie przygotować proces produkcji łożysk igiełkowych, aby były one w stu procentach wytrzymałe na wszystkie potencjalne obciążenia jakim będą poddane w toku pracy. Warto za każdym razem sprawdzić dokładnie charakterystykę i parametry techniczne łożyska, zanim w ogóle zastosujemy je w jakiejkolwiek maszynie.

Dodaj komentarz