Metody obróbki stali

Obróbka stali, szczególnie te jo wysokich parametrach, wymaga odpowiednich technologii i narzędzi. W zależności od gatunku, wielkości i przeznaczenia elementów fachowcy dobierają odpowiednią metodę. Im detal ma być bardziej wytrzymały i wykonany z możliwie najwyższą precyzją, tym trudniejsze zadanie. W zaawansowanym przemyśle, między innymi lotniczym, szuka się usługodawców gwarantujących jakość zarówno w produkcji jednostkowej, jak również seryjnej. Kluczowym słowem w drugim przypadku jest też powtarzalność. W poszukiwaniu wiedzy o profesjonalistach zajmujących się obróbką metali, warto przybliżyć kilka zaawansowanych metod.

Szkiełkowanie

Proces znany też jako satynowanie bądź perełkowanie sprawdza się przy stali oraz stopach szlachetnych (aluminium, brązie, mosiądzu czy miedzi). Przypominający piaskowanie proces usuwa wszelkie zabrudzenia, zarysowania i utlenione fragmenty, nie wpływając na strukturę materiału. Dzięki użyciu materiału czyszczącego w postaci drobnego szklanego granulatu, można usuwać między innymi ślady po skrawaniu (toczeniu, frezowaniu) i spawaniu. Metoda ta rekomendowana jest zwłaszcza przy detalach kruchych, delikatnych i o niestandardowych kształtach.

Śrutowanie

Powszechna metoda polega na czyszczeniu i zmienianiu kształtu elementów z wykorzystaniem drobnych materiałów o właściwościach ściernych. Najczęściej spotyka się piasek, szkło i drobinki metalu. Ponadto śrutowanie można przeprowadzać za pomocą lodu i nawet fragmentów pochodzenia roślinnego (jak skorupy orzechów). Polerowanie, wzmocnienie struktury, oczyszczenie i eliminacja utlenionych fragmentów metalowych powłok to najczęściej etap wstępny przed kolejnymi, bardziej szczegółowymi metodami. Obróbka stali tą metoda ma szerokie zastosowanie w przemyśle i budownictwie (między innymi drogowym).

Kulowanie

W branżach szczególnie narażonych na zmiany temperatur, ciśnienia i nacisku stosuje się kulowanie. Proces obróbki na zimno znany pod angielską nazwą shot peening zapobiega przedwczesnemu zmęczeniu materiału. Podczas pracy korzysta się z śrucin, które stykając się z materiałem, nanoszą mikroskopijne ślady (wgniecenia i wgłębienia). Materiał poddany kulowaniu próbuje wrócić do pierwotnego kształtu, co zmniejsza wewnętrzne natężenia i zmęczenia struktury metalu.

Gdzie się zgłosić?

Obróbka metali, taka jak szkiełkowanie, kulowanie czy śrutowanie, wymaga najwyższej precyzji i doświadczenia. Dlatego przedsiębiorcy wielu branż coraz chętniej kontaktują się z przedstawicielami firmy Curtiss-Wright Surface Technologies Sp. z o.o., działającej od 1946 roku. Więcej szczegółów o firmie i o ofercie można znaleźć, korzystając z linku https://www.cwst.pl/.

Dodaj komentarz