Notes do kaligrafii – w linie czy z czystymi kartkami?

Kaligrafia przez lata była trochę zapomnianą sztuką. Trudno się dziwić – jeszcze nie tak dawno stanowiła obowiązkowy przedmiot w polskich szkołach podstawowych i zapewne, tak jak chociażby matematyka, miała zarówno swoich wielbicieli, jak i… umiarkowanych entuzjastów, którzy wreszcie od niej uwolnieni, niekoniecznie chcieli opowiadać o niej swoim dzieciom. Ostatnio jednak sztuka pięknego odręcznego pisania nie tylko powróciła do łask, ale wręcz stała się modna. Fenomen tej nagłej sympatii do wymagającej licznych i regularnych ćwiczeń umiejętności polega chyba na tym, że obecnie jest ona zupełnie dobrowolna.

Przybory do nauki kaligrafii

Kaligrafia to nie tylko popularne i pod wieloma względami rozwijające hobby, ale też dość niedrogie. Jej naukę można rozpocząć samodzielnie, korzystając z wielu dostępnych w internecie darmowych stron i filmików. Niezbędne są oczywiście podstawowe przybory, jednak jeśli naszym celem jest nauka tradycyjnej kaligrafii, zakup akcesoriów takich jak stalówka i obsadka oraz tuszu nie będzie zauważalnym dla portfela wydatkiem. Oczywiście, wraz z rozwojem pasji, zapragniemy zapewne zaopatrzyć się w kolejne, coraz bardziej zaawansowane akcesoria, takie jak chociażby specjalne pisaki w różnych kolorach, na początek wystarczą jednak zdecydowanie wspomniane wyżej podstawowe przybory oraz, rzecz jasna, papier. Może nim być kartka z ryzy, specjalny arkusz, lub notes do kaligrafii.

Ćwiczenie kaligrafii w notesie

Początkujący adepci sztuki kaligrafii najczęściej zaczynają od nauki w specjalnych arkuszach ćwiczeniowych, które mają przygotowane linie, a nawet cienie liter, które trzeba poprawić swoją ręką. Z czasem, gdy to ćwiczenie zostaje opanowane, osoby próbujące okiełznać to finezyjne posługiwanie się pismem przenoszą się na własny papier. Z początku jednak obecność linii jest kluczowa dla postępów w pięknym pisaniu, dlatego jeśli bazą do ćwiczeń ma być notes książkowy, warto najpierw wybrać notes w linie. Po wielu godzinach ćwiczeń cierpliwość z pewnością się opłaci i ręka będzie już zdolna kreślić litery również na zupełnie pustym arkuszu i wtedy sprawdzi się notes z czystymi kartkami.

To zaskakujące, że w czasach, gdy odręczne pisanie jest nam coraz mniej przydatne, coraz więcej osób znajduje radość i zainteresowanie w nauce kaligrafii. Na pewno jednak jest to hobby, które może dać wiele satysfakcji i wzbudzić podziw. A przy tym jego praktykowanie może mieć działanie wyciszające i uspokajające, o ile oczywiście wykażemy do niego odpowiednią dozę cierpliwości.

Dodaj komentarz