Ogrzewanie kanałowe i zalety jego stosowania.
Technologie grzewcze w ostatnim czasie stają się coraz bardziej zaawansowane. Pojawiają się regularnie nowe rozwiązania, zapewniające nam lepszy poziom efektywności ogrzewania, a co za tym idzie, także zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia środowiska. Jednym z takich nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie jest na przykład ogrzewanie kanałowe. Pozwala ono na podniesienie poziomu komfortu, jak również na ograniczenie kosztów ogrzewania. Dodatkowo, wpływa korzystnie na estetykę wystroju wnętrz, co także jest bardzo istotne. Warto więc przyjrzeć się tej technologii nieco bliżej, aby przekonać się, czy rzeczywiście jest tak dobre rozwiązanie, jak zapewnia nas każdy producent ogrzewania kanałowego.
Jak działa ogrzewanie podłogowe?
Przede wszystkim trzeba będzie tutaj zwrócić uwagę na kwestię tego, jak działa ogrzewanie podłogowe. W zasadzie jest to system grzewczy zbliżony do tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego. Mamy tutaj do czynienia z czynnikiem grzewczym, źródłem ciepła i grzejnikami. To, co odróżnia ogrzewanie kanałowe od ściennego, to fakt, iż grzejniki w tym systemie montowane są w kanałach w podłodze a ruch powietrza wewnątrz grzejnika jest wymuszony wentylatorem. Będzie się to przekładać na wyższy poziom estetyki wystroju wnętrza. Brak szpecących ściany grzejników będzie bardzo korzystny, jak również fakt, iż gorące powietrze wypływające z grzejnika nie będzie naszych ścian brudzić. Równie istotne jest to, iż poprzez zastosowanie wentylatora, pomieszczenie będzie nagrzewać się znacznie szybciej. W zasadzie, w tym przypadku jest dokładnie tak, jak twierdzi praktycznie każdy producent grzejników kanałowych. Szybsze rozgrzewanie pomieszczenia, wpływa na oszczędności związane z kosztami rozruchu instalacji. Dzięki temu spalamy mniej materiałów opałowych, a co za tym idzie, będziemy także mogli mniej zanieczyszczeń wydalić do atmosfery.
Inwestycja w grzejniki kanałowe.
Okazuje się więc, iż tego typu inwestycja w nowoczesne ogrzewanie kanałowe będzie jak najbardziej uzasadniona. Tym bardziej, iż mamy bardzo dużo możliwości, aby tego typu rozwiązania technologiczne zastosować w już istniejących budynkach z innymi systemami grzewczymi. W tym przypadku, każdy producent ogrzewania kanałowego będzie dostarczać nam wraz z grzejnikami odpowiednie łączki, aby sprawnie podłączyć zasilanie i powrót czynnika grzewczego z innej instalacji. Najczęściej jest to realizowane poprzez rury PEC lub standardowe rury miedziane. W większości też przypadków nie wymaga to zbyt wielkiej ingerencji w strukturę istniejącej instalacji grzewczej. Kluczową kwestią będzie tutaj jednak grubość podłogi. Musimy bowiem pamiętać, iż do montażu należy w pierwszej kolejności wyciąć w podłogach kanały na głębokość co najmniej 10 cm. Tak więc podłogi powinny charakteryzować się odpowiednią grubością. W przeciwnym razie, nie będziemy mogli zamontować grzejników kanałowych bez naruszania struktury konstrukcyjnej podłóg.