Podstawowe zastosowanie łożysk.

Łożysko to na dzień dzisiejszy jeden z najczęściej wykorzystywanych elementów w pojazdach samochodowych czy tez wszelkiego rodzaju urządzeniach mechanicznych, maszynach. Zapewniają one nam możliwość przenoszenia sporych sił momentu obrotowego, dzięki czemu współczesne maszyny mogą być tak bardzo zaawansowane. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się przypadku doboru łożysk do poszczególnych rozwiązań, aby były one zawsze dopasowane do zastosowania, oraz spełniały ścisłe wymagania w danym zakresie. Wobec tego też, musimy tutaj posiąść przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie przeznaczenia łożysk, oraz ich dobru do konkretnych zastosowań. Zobaczmy zatem jak to wszystko wygląda z bliższej perspektywy.

Podstawowe typy łożysk i ich zastosowanie.

Przede wszystkim więc warto tutaj poznać przynajmniej podstawowe typy łożysko i wiedzieć gdzie najczęściej można się spotkać z ich zastosowanie. Nie jest to wcale takie dziwne, bowiem do pełnej wiedzy na temat łożysk nie wystarczy jeden krótki artykuł, tylko niezbędne jest szerokie opracowanie i wiele czasu poświęconego na przyswojenie wiedzy w nim zawartej. Generalnie trzeba tutaj także umiejętnie poruszać się w całym gąszczu typów i rodzajów, łożysk, aby skutecznie dobierać rozwiązania do konkretnych przypadków, zarówno w przemyśle maszynowym jak i motoryzacji. Chodzi tutaj głównie o to, iż łożyska występują w wielu odmianach i typach, a przy tym wszystkim, każde z nich charakteryzować się będzie zupełnie innymi możliwościami technicznymi. Pomijając już zupełnie fakt, iż będą przecież zupełnie różne rozmiarowo. Wobec tego też, będą przeznaczone do łożyskowania zupełnie innych elementów, a to wymagać będzie więc niezbędnej wiedzy w tym zakresie. Taka wiedza nie jest łatwa do przyswojenia toteż, warto poznać chociażby podstawowe typy łożysk oraz ich zastosowanie, aby dzięki temu mieć możliwość w miarę sprawnego poruszania się w tym temacie.

Najpopularniejsze typy łożysk to przede wszystkim:

  • łożyska kulkowe – wykorzystywane zdecydowanie najczęściej w branży motoryzacyjnej. Praktycznie każde koło rowerowe łożyskowane jest z zastosowanie łożysk kulkowych. Tak samo koła w motorowerach, czy tez niektóre elementy maszyn.
  • Łożyska stożkowe – łożyska o nieco innej charakterystyce niż łożyska kulkowe, przeznaczone raczej do łożyskowania wałów i czopów w maszynach przemysłowych, w obrabiarkach.
  • Łożyska igiełkowe – łożyska gwarantujące możliwość przenoszenia stosunkowo sporych obciążeń, zarówno poprzecznych jak i wzdłużnych, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo niewielkich rozmiarów.

Oczywiście są to tylko podstawowe trzy typu łożysk wykorzystywanych przede wszystkim w przemyśle maszynowym oraz motoryzacji. Ogólna ich liczba jest o wiele większa a znajomość podstawowych informacji o każdym z nich nie każdemu będzie tak potrzebna. Tę wiedzę pozostawmy raczej konstruktorom maszyn i urządzeń, którzy takową wiedzę posiadają i powinni posiadać. Dla nas wystarczająca będzie wiedza podstawowa, pozwalająca skutecznie dobrać łożysko wymienne w przypadku, kiedy zniszczy nam się łożysko w naszym samochodzie, bądź jakiejkolwiek maszynie domowej.

Dodaj komentarz