Produkcja brykietu drzewnego.

Jednym ze zdecydowanie ciekawszych pomysłów na zagospodarowanie dużych ilości odpadu tartacznego, jest przetworzenie go na brykiet drzewny. Pozwoli to nie tylko na pozbycie się dużej ilości wiórów, zrębków i trocin, ale jednocześnie umożliwi osiągnięcie z tego tytułu dodatkowego przychodu. Wyprodukowany w ten sposób brykiet drzewny będzie można albo sprzedać, albo wykorzystać do własnych potrzeb grzewczych na zakładzie. Generalnie rzecz ujmując, jest to rozwiązaniem wyjątkowo korzystnym, aczkolwiek w pierwszej kolejności trzeba będzie poczynić pewne inwestycje, aby możliwe było w ogóle wytwarzanie brykiet drzewnego z odpadów tartacznych.

Przygotowanie do produkcji brykietu drzewnego.

Aby możliwe było skuteczne wytwarzanie brykietu drzewnego, w pierwszej kolejności trzeba będzie zadbać o prawidłowe warunki składowania odpadów produkcyjnych, które na brykiet mają zostać przerobione. Pod żadnym pozorem nie mogą one być składowane na otwartej powierzchni, bowiem będą tam narażone na działanie warunków atmosferycznych. Aby wióry i trociny nadawały się do brykietowania, koniecznie muszą być suche. Maksymalny poziom wilgotności jaki jest tutaj dopuszczalny, wynosi około 8% – powyżej tej wartości, sam proces brykietowania nie będzie przebiegać tak samo sprawnie, a gotowy brykiet może nie trzymać się zbyt dobrze. Jego wiązanie może być zanadto osłabione właśnie przez nadmierną ilość wody w składzie, co niestety będzie powodować jego rozpadanie się. Musimy tutaj więc zadbać o odpowiednie pomieszczenia magazynowe na wkład do procesu brykietowania, aby był one przechowywany w suchych i wentylowanych pomieszczeniach. W przeciwnym razie, trudno będzie osiągnąć ostatecznie dobry i wartościowy brykiet, charakteryzujący się dobrymi wartościami opałowymi.

Niezbędne wyposażenie hali produkcyjnej.

Na samej hali produkcyjnej, która także powinna być sucha i wentylowana, najważniejsze będą oczywiście odpowiednie maszyny do brykietowania czyli po prostu brykieciarki. To właśnie w tych maszynach pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, wióry zrębki i trociny prasowane są w brykiety. Zapewnia nam to osiągnięcie większej gęstości, a dzięki temu materiał sprasowany o takiej samej wartości opałowej co nie sprasowany, będzie zajmować mniej miejsca w składowaniu. Bardzo ważne jest utaj także to, iż sprasowany brykiet drzewny będzie o wiele lepiej się spalać niż materiał luźny. Wracając do maszyn do brykietowania. Tutaj przede wszystkim należy inwestować w maszyny nowe, gwarantujące nam wykorzystywanie najnowszych osiągnięci technologicznych w celu prawidłowego procesu prasowania brykietu. Co prawda będą one kosztowne, niemniej jednak zapewniają nam lepsze możliwości produkcyjne, niż maszyny stare. Po prostu brykiety drzewne wytwarzany przy zastosowaniu nowoczesnych maszyn do brykietowania, będą o wiele lepsze pod względem wartości opałowej, a to w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Dodaj komentarz