
Ubezpieczenie OC dla rolnika. Kiedy jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie OC dla rolnika, w niektórych sytuacjach jest obowiązkowe, a w innych dobrowolne. Wynika to wprost z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która weszła w życie 22 maja 2003 roku. Zgodnie z jej zapisami część gospodarstw rolnych, przede wszystkim tych większych, obowiązana jest do wykupienia polisy OC oraz polisy ubezpieczenia budynków gospodarczych. Dla większości gospodarstw, ważniejszym będzie jednak ubezpieczenie OC dla rolnika, bowiem to właśnie z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawodowej, najczęściej będą zmuszeni ponosić konsekwencje.
Czym jest ubezpieczenie OC dla rolnika?
Tak jak już powiedzieliśmy, jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawodowej. Działa to mniej więcej tak samo jak w przypadku OC dla pojazdów samochodowych. Jeśli z winy rolnika, w bezpośrednim związku z wykonywaniem działalności rolniczej, dojdzie do wyrządzenia szkody na rzecz osób trzecich, trzeba będzie wypłacić im zadośćuczynienie. Posiadając zaś ubezpieczenie OC dla rolnika, kwestia zadośćuczynienia będzie zajmować się ubezpieczalnia. W wielu przypadkach będzie to znaczne odciążenie rolnika.
Przykładowo, jeśli rolnik, wyjeżdżając kombajnem czy też ciągnikiem rolniczym z pola na drogę publiczną, doprowadzi do kolizji z innym uczestnikiem ruchu, to będzie to zdarzenie z jego winy. W przepisach bowiem wyraźnie jest zaznaczone, iż pierwszeństwo mają zawsze pojazdy poruszające się po drogach publicznych. W takich więc okolicznościach, trzeba będzie wypłacić zadośćuczynienie osobie poszkodowanej. Posiadając odpowiednie ubezpieczenie OC dla rolnika, to ubezpieczalnia wypłaci zadośćuczynienie w odpowiedniej wysokości. Jeśli jednak rolnik nie posiadałby takowej polisy OC, to niestety, ale szkody będzie naprawić z własnej kieszeni.
Kiedy ubezpieczenie OC dla rolnika jest obowiązkowe?
Zgodnie z przytoczoną przez nas na wstępie ustawą, w niektórych przypadkach, ubezpieczenie OC dla rolnika, będzie obowiązkowe. Dzieje się tak w przypadku, kiedy rolnik prowadzący gospodarstwo jest osobą fizyczną i rozlicza się przy pomocy podatku rolnego. Dodatkowo, gospodarstwo musi dysponować areałem upraw rolnych przekraczających powierzchnię 1 hektara. Spełniając wszystkie trzy przesłanki razem, trzeba będzie wykupić obowiązkowe OC dla rolników. W pozostałych przypadkach będzie to opcja dobrowolna, choć nie zawsze. Niektóre bowiem gospodarstwa są prowadzone na zasadzie innych przepisów, jak chociażby spółdzielnie rolne, i te są obowiązane do wykupienia ubezpieczeń w zgodzie z przepisami na zasadzie których działają.
Podsumowanie.
Trzeba więc zaznaczyć, iż ubezpieczenie OC dla rolnika, w przypadku większych gospodarstw będzie całkowicie obowiązkowe. Jest to jednak bardzo korzystne dla całego sektora rolnego, bowiem w wyniku różnych zdarzeń losowych, nie będzie dochodziło do bankructwa niektórych gospodarstw, które nie byłyby w stanie samodzielnie pokryć kosztów szkód, powstałych w wyniku tych zdarzeń.