Co to jest wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych i jak przebiega proces?

Wytłaczanie profili, ale także listew, uszczelek i kształtowników jest możliwe dzięki specjalnym maszynom i odpowiednim materiałom, takim jak tworzywa polimerowe. Cały proces wytłaczania polega na uplastycznieniu i kształtowaniu granulatu, proszku, płatków lub wiórów niezbędnych do powstania gotowych elementów.

Po co stosuje się wytłaczanie profili?

Wytłaczanie profili wykonuje się w dwóch podstawowych celach, w celu formowania i mieszania. Formowanie polega na nadaniu określonego kształtu materiałowi poprzez poddanie go działaniu wysokiego ciśnienia. W zależności od rodzaju polimeru używane są inne urządzenia, np. wytłaczarki jednoślimakowe, dwuślimakowe przeciwbieżne lub planetarne lub wytłaczarki dwuślimakowe współbieżne. Wytłaczanie profili, a konkretnie ich mieszanie wykorzystuje wymienione wyżej urządzenia, ale w zależności od rodzaju polimeru, wymagany będzie inny sprzęt. Możemy wyróżnić dwa rodzaje mieszania:

  • ścinające, które przyspiesza uplastyczniania tworzywa,
  • rozprowadzające, odpowiadające za homogenizację składu i temperatury materiału.

Jak wygląda linia produkcyjna do wytłaczania profili?

Wytłaczanie profili odbywa się na linii produkcyjnej, której podstawowym urządzeniem jest wytłaczarka. Jej zadanie jest bardzo proste, musi przetransportować do głowicy uplastyczniony materiał, posiadający odpowiednią temperaturę, ciśnienie, a nawet natężenie czy stopień homogenizacji. Kolejnymi elementami linii produkcyjnej są kalibratory i urządzenia chłodzące. Kalibracja polega na przeprowadzeniu wytłaczanych profili przez długą, chłodzoną tuleję przy odpowiednim docisku, a potem dodatkowo chłodzi się materiał w urządzeniach chłodzących. Na samym końcu trzeba spełnić jeszcze jeden niezbędny warunek: profile powinny trafić do urządzenia obcinającego i składującego.

Jakie są rodzaje tworzyw sztucznych?

Dobry producent profili z tworzyw sztucznych często grupuje tworzywa na dwie kategorie: termoplastyczne i termoutwardzalne. Wytłaczanie profili pozwala łączyć ze sobą inżynierię i chemię, a wszystko po to, żeby chronią żywność, amortyzować upadki, izolować domy, poprawiać przebieg benzyny w samochodów, chronić przez deszczem… i wiele innych rzeczy. W rzeczywistości istnieją setki najróżniejszych tworzyw sztucznych, z których każdy ma inny skład i właściwości. Jeden plastik może blokować dostęp tlenu do żywności, a inny może być przezroczysty jak szkło, ale dużo twardszy. Są także tworzywa, które potrafią się rozciągać, by za chwile wrócić do pierwotnej formy, a nawet zatrzymać wystrzeloną kulę.

Podsumowanie

Gdyby zadać pytanie ile jest tworzyw sztucznych to najprawdopodobniej padła by odpowiedź „nie wiem” i nie byłby to żaden powód do wstydu. Obecnie mamy tak dużo różnych polimerów, że trudno je wszystkie zliczyć. Wytłaczanie profili w dzisiejszych czasach jest bardzo powszechne i w pełni zautomatyzowane, co pozwala na znaczne zwiększenie produkcji plastiku i innych tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz