Materiały geosyntetyczne dla budownictwa.

Obecnie, materiały geosyntetyczne, to jedne z nowocześniejszych rozwiązań, stosowanych coraz powszechniej w budownictwie. Przede wszystkim jednak, chodzi tutaj o budownictwo inżynieryjne, o budowę dróg, autostrad, linii kolejowych. Także różnorodnych murów oporowych, wałów przeciwpowodziowych. Oczywiście, materiały geosyntetyczne, będą także wykorzystywane w realizacji inwestycji budowlanych przez prywatnych inwestorów. W tym kontekście, najpopularniejsza jest geowłóknina, której zastosowanie przy wykańczaniu obejścia domu, czy też ogrodu, jest coraz powszechniejsze. Sprawdźmy więc, jak to jest z tymi geosyntetykami? Dlaczego stają się tak bardzo popularne i jakie faktycznie przynoszą nam korzyści?

Czym są materiały geosyntetyczne?

Przede wszystkim trzeba sobie tutaj powiedzieć nieco na temat tego, czym w rzeczywistości, owe materiały geosyntetyczne są. Otóż są to materiały, najczęściej w formie płaskiej struktury, wytwarzane z włókien tworzyw sztucznych, takich jak poliester, poliuretan, polipropylen oraz wiele innych. W zależności od tego, z jakiego rodzaju włókien są one wykonane, oraz jakie zastosowane techniki ich połączenia, materiały geosyntetyczne charakteryzują się innymi właściwościami. Poszczególne materiały będą wykorzystywane albo do wzmacniania struktury gruntu, czy też do zabezpieczenia danych konstrukcji przed napływającą wodą gruntową. Oczywiście zastosowań w tym przypadku znajdziemy bardzo dużo.

Do największych zalet należy fakt, iż są to materiały wyjątkowo odporne na działanie warunków atmosferycznych. Ich wdrożenie w budownictwie, zapewnia więc podniesienie właściwości konkretnych konstrukcji budowlanych przez długi czas. Możemy więc powiedzieć, iż materiały geosyntetyczne, to przede wszystkim trwałość w zastosowaniu.

Geosyntetyki stosowane w budownictwie jednorodzinnym.

Wspomnieliśmy też o tym, iż niektóre materiały geosyntetyczne są wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym. Są to geowłókniny TS, zapewniające całkiem szeroki wachlarz zastosowań. Przede wszystkim są one wykorzystywane do budowy następujących rozwiązań:

  • Systemy drenażowe
  • Zabezpieczanie warstw podbudowy przed wypłukiwaniem – dzięki czemu nawierzchnie brukowane w obejściu domu pozostają trwale płaskie i nie wymagają prac remontowych.
  • Zabezpieczenie folii basenowej przed uszkodzeniami – dzięki czemu baseny ogrodowe i oczka ogrodowe będą jeszcze bardziej trwałe i odporne na ewentualne uszkodzenia.

Oczywiście to tylko kilka z wielu zastosowań geowłókniny typu TS w kontekście budownictwa jednorodzinnego. Ogólny zakres zastosowania tego materiału geosyntetycznego jest zdecydowanie szerszy i w zasadzie cały czas się poszerza, bowiem pojawiają się nowe obszary, w których geowłóknina typu TS będzie się sprawdzać.

Podsumowanie.

Jednym słowem, materiały geosyntetyczne to bardzo dobre, nowoczesne materiały budowlane, pozwalające nam osiągnąć o wiele lepszy poziom trwałości i efektywności wielu konstrukcji budowlanych. Warto więc przemyśleć możliwość ich wdrażania w jak największej liczbie inwestycji budowlanych. Zarówno tych o charakterze mieszkaniowych, jak również o charakterze bardziej przemysłowym.

Dodaj komentarz