Wybieramy dobre wino.

Nie każdy posiada umiejętność rozpoznawania dobrego wina, a trzeba przyznać, iż jest to dość przydatna umiejętność, szczególnie w przypadku, kiedy przyjdzie nam zorganizować imprezę rodzinną, o dość sporym znaczeniu, na której dobre wino z całą pewnością podniesie nastrój. Generalnie można tutaj powiedzieć, iż bez otwarcia butelki nie uda nam się ocenić wina w stu procentach, choć możliwe jest wstępne dokonanie oceny na podstawie samych tylko oględzin butelki. Poniżej postaramy się pokazać na jakie kwestie zwrócić uwagę, zarówno w przypadku oględzin butelki, jak i w kwestii zmysłów powonienia oraz smaku wina, które trzeba będzie tutaj zaprzęgnąć do wytężonej pracy, aby precyzyjnie określić jakość wina. Przejdźmy zatem do konkretów.

Testujemy wino.

W celu przeprowadzenia testów wina, trzeba będzie w pierwszej kolejności dokonać jego zakupu, a tutaj niezbędna będzie porada dobrego sprzedawcy. Dlatego też, należy udać się do profesjonalnego sklepu z winami, gdzie doświadczony sprzedawca, zaproponuje nam odpowiednie gatunki win, które mogłyby spełnić nasze oczekiwania. Generalnie rzecz biorąc, to właśnie na wiedzy i doświadczeniu sprzedawcy będziemy musieli bazować w pierwszej kolejności, bowiem on będzie nam wino polecać. Dopiero kiedy dokonamy zakupu wina poleconego przez sprzedawcę, będziemy mogli je oceniać w kilku następujących krokach, przy czym krok pierwszy powinien mieć miejsce jeszcze przed właściwym zakupem butelki.

  • Ocena wyglądu zewnętrznego wina – na tym etapie przyglądamy się uważnie butelce pod kątem tego, czy w jej wnętrzu nie ma żadnych osadów, które mogłyby świadczyć o jego niezdatności do spożycia. Badamy także dokładnie jego kolorystykę, bowiem musimy pamiętać o tym, iż dobre wino charakteryzuje się jednolitym, klarownym kolorem, bez jakichkolwiek przebarwień. Wszelkie odstępstwa od tych norm, mogą świadczyć o tym, iż dana butelka nie nadaje się do zakupu, i nie powinniśmy jej kupić pod żadnym pozorem. Zresztą sprzedawca także powinien od razu to zauważyć i wymienić butelkę na inną.
  • Ocena zapachu wina – do tego etapu możemy przejść dopiero kiedy zakupimy butelkę. Należy ją starannie odkorkować i nalać lampkę. Po kilku chwilach należy zbliżyć lampkę pod nos i spokojnie, bez żadnego pośpiechu wciągnąć zapach zwracając uwagę na jego bukiet i klarowność. Dobre wino będzie mieć wyjątkowo dobry zapach, jednolity, bez żadnych wybijających się nut, ani też żadnych nieprzyjemnych zapachów.
  • Ocena smaku wina – to już ostatni etap, który jest w zasadzie najważniejszy. Smak wina zawsze powinien być jednolity i nieskazitelny. Rozumiemy przez to smak, w którym niemożliwe jest wychwycenie żadnych nieprzyjemnych chwil. Co więcej, po przełknięciu powinien on utrzymywać się w ustach przez co najmniej jedną minutę, krótszy okres czasu, będzie świadczyć o winie gorszej jakości, aczkolwiek skoro przeszło pozytywnie poprzednie etapy, będzie można powiedzieć, iż warto je skonsumować na imprezach rodzinnych, bowiem w zasadzie to nie jest taki złe.

Dodaj komentarz