Wytwarzanie brykietu z odpadów tartacznych.

Produkcja tartaczna, dostarcza nam bardzo dużych ilości odpadów drzewnych, dla których póki co nie mieliśmy żadnego ciekawsze zastosowania. Obecnie jednak, w dobie pędu ku ekologii, z odpadu tego, możemy wytwarzać ekologiczny brykiet drzewny, idealnie sprawdzający się jako materiał opałowy do naszych domów jednorodzinnych. Co prawda w starszym budownictwie, nie będzie się to dobrze sprawdzać, niemniej jednak w przypadku nowych budynków, pasywnych i energooszczędnych, będzie to rozwiązaniem idealnym. Warto więc przeanalizować możliwość wdrożenia tego typu produkcji w swoich tartakach, czy też nawet warsztatach stolarskich, bowiem dzięki temu z jednej strony pozbędziemy się dużych ilości odpadów, a z drugiej wygenerujemy dodatkowy dochód dla firmy.

Zabudowania produkcyjne.

Przede wszystkim jednak trzeba będzie tutaj zainwestować stosunkowo spore pieniądze w obiekty do produkcji i magazynowania brykietu oraz materiałów wsadowych. Musimy tutaj pamiętać, iż kwestia kluczową będzie zachowanie jak najniższego poziomu wilgotności zarówno w przypadku materiału wsadowego, jak i w przypadku gotowego już brykietu drzewnego. Jest to kwestią wręcz kluczową. Jeśli chodzi o utrzymanie niskiego poziomu wilgotności materiału wsadowego, wynika to z samego procesu produkcyjnego. W toku brykietowania, trociny, zrębki i inne odpady drzewne są prasowane, a wyciskana z nich żywica stanowi naturalne lepiszcze dla brykietu. Jeśli w toku wyciskania żywicy, pojawi się w niej zbyt duża ilość wody, niestety, wiązania brykietu będą słabe, a co za tym idzie, brykiet nie będzie trzymać się stabilnie w kostkach. Dlatego tez, warto zadbać o to, aby brykietowanie realizowane było w odpowiednich warunkach, przy zachowaniu maksymalnie 10% poziomu wilgotności materiału wsadowego. Będzie to wymagać przygotowanie odpowiednich pomieszczeń, najlepiej wentylowanych, gdzie składowane trociny, wióry i zrębki do brykietowania będą mogły bezpiecznie przeleżeć, a jednocześnie nawet zostać poddane procesowi suszenia, aby w jeszcze większym zakresie pozbyć się wilgotności.

Proces spalania brykietu drzewnego.

Wspominaliśmy już o kwestii konieczności utrzymania niskiego poziomu wilgotności samego materiału wsadowego do procesu brykietowania. Niemniej istotny jest poziom wilgotności samego brykietu. Tutaj jednak będziemy mieć do czynienia z kwestia warunków jego spalania. Zbyt wysoki, przekraczający 10% poziom wilgotności gotowego już brykietu, będzie znacznie ograniczać jego wartość opałową. Wynika to z faktu tego, iż w procesie spalania, w pierwszej kolejności trzeba będzie zmarnować dużą część energii cieplnej na odparowanie wody z brykietu. Będzie to więc wyraźnie ograniczać ilość energii którą będziemy mogli przeznaczyć na ogrzewanie naszego domu. Jest to także istotne z punktu widzenia żywotności samego kotła czy też kominka. Nadmierna ilość wody odparowywana w procesie spalania, będzie osadzać się na stalowych elementach kotła i komina powodując z czasem ich korodowanie. Jednym słowem musimy zadbać o to, aby brykiet drzewny był magazynowany w suchych i przewiewnych pomieszczeniach, które pozwolą nam na dodatkowe obniżenie poziomu jego wilgotności, a na pewno nie dopuszczą do jego zawilgocenia.

Dodaj komentarz