Czy opakowania plastikowe są dobrym rozwiązaniem?

Na chwilę obecną, opakowania plastikowe, stanowią zdecydowanie najczęściej wykorzystywany rodzaj opakowań, przy dystrybucji wielu różnych produktów. Oczywiście najbardziej są spopularyzowane przy dystrybucji produktów płynnych. Wszelkiego rodzaju wody, napoje, czy też nawet chemia gospodarcza, to wszystko produkty, które na co dzień w sklepach, sprzedawane są w plastikowych butelkach. Można wręcz powiedzieć, iż butelki plastikowe, stały się wszechobecne w naszym codziennym życiu. Warto zatem przyjrzeć się nieco bliżej kwestii ich stosowania, wpływu na środowisko, oraz tego, czy rzeczywiście jest to opakowanie najlepsze pod wieloma względami.

Butelki plastikowe a ekologia.

Zdecydowanie największym problemem, jaki stwarza wykorzystywanie butelek plastikowych, jest rosnące zanieczyszczenie środowiska. Oczywiście nie wynika to z samego faktu produkcji butelek plastikowych i ich zastosowania do dystrybucji produktów typowo płynnych. Raczej chodzi tutaj o nasze podejście do tego typu opakowań. Tak naprawdę, to my sami odpowiadamy za rosnące zanieczyszczenie, gdyż regularnie pozostawiamy w lasach i na plażach puste butelki plastikowe. Nawet jeśli każdy producent butelek plastikowych wdroży w swoich zakładach odpowiednie linie recyklingowe, to na nic się to zda, jeśli będziemy w dalszym ciągu pozostawiać swoje śmieci w lesie, na łące czy też na plaży. Musimy mieć świadomość tego, iż plastik oraz inne tworzywa sztuczne, można poddać skutecznemu procesowi recyklingu, czyli przetworzenia w kolejne, przydatne produkty, co zredukuje poziom zanieczyszczenia. Jednakże aby było to możliwe, to my, użytkownicy, powinniśmy zadbać o to, aby zużyte przez nas opakowania plastikowe trafiły do odpowiednich punktów odbioru, skąd mogą być przetransportowane do zakładów zajmujących się ich recyklingiem. Tak więc nie można tutaj zwalać winy tylko i wyłącznie winy na producentów, iż bez opamiętania produkują opakowania plastikowe. To w dużej mierzy zależy od naszego podejścia do odpadów plastikowych.

Zalety stosowania butelek plastikowych.

Trzeba tutaj także podkreślić, iż butelki plastikowe, są bardzo wygodnym rozwiązaniem jeśli chodzi o dystrybucję towarów płynnych. Przede wszystkim ich zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla producentów, dystrybutorów, jak również dla samych odbiorców. Do najważniejszych zalet należy tutaj niewątpliwie zaliczyć:

  • Niska waga – opakowania plastikowe są o wiele lżejsze od stosowanych zamiennie opakowań szklanych.
  • Odporność na uszkodzenia – opakowania plastikowe, w przeciwieństwie do szklanych nie ulegają tak łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Zapewniają więc większy poziom bezpieczeństwa w trakcie transportu czy tez użytkowania.
  • Łatwy recykling – zużyte butelki plastikowe, oraz inne opakowania, w prosty sposób można dalej przetwarzać, celem wykonania z nich nowych butelek, różnych elementów z tworzyw sztucznych, czy tez materiałów geosyntetycznych dla budownictwa.
  • Niski kosz produkcji – koszty wytworzenia jednej butelki plastikowej są o wiele niższe niż w przypadku butelek szklanych.

Mamy więc bardzo wyraźne i korzystne zalety stosowania tego typu opakowań. Pozostaje jedynie zadbać o to, aby każdy producent butelek plastikowych, mógł skutecznie i efektywnie wykorzystywać do produkcji materiały pochodzące z recyklingu, co na pewno przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia naszego środowiska.

One thought on “Czy opakowania plastikowe są dobrym rozwiązaniem?

Dodaj komentarz