szklane schody

Czy szklane schody to bezpieczne rozwiązanie?

Szklane schody wyglądają bajecznie, jednak czy są bezpieczne? Sporo osób zastanawia się nad bezpieczeństwem i trwałością szkła w kontekście schodów. Współcześnie oferowane szklane elementy architektury cechuje bardzo wysoka jakość. Szkło jest hartowane, klejone, wzmacniane. Dzięki czemu sprawdzi się również na schodach jako balustrada czy też stopnie schodów. Jednak czy na pewno bez obaw możemy wykonać szklane schody i cieszyć się ich urokiem?

Po pierwsze bezpieczeństwo

Szkło jako materiał budulcowy jest bardzo wygodne pod względem utrzymania higieny, czystości elementów szklanych. Jednak rodzi obawy o bezpieczeństwo użytkowania. Ciągi komunikacyjne muszą spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. Zwłaszcza w obiektach użytkowych takich jak urzędy, szkoły, czy obiekty handlowe. Nie musimy się jednak obawiać chodzić po szklanych schodach. Wytrzymałość stosowanego szkła jest bardzo wysoka. Nawet gdyby doszło do stłuczenia fragmentu tafli szklanej szkło jest zabezpieczane folią zbrojoną która uniemożliwia rozpryśnięcie się odłamków szkła. Szyby elementów szklanych schodów zachowują się podobnie do szyb samochodowych. Są na tyle zabezpieczone by zminimalizować ryzyko naruszenia ciągłości ciała w razie wystąpienia wypadku i uszkodzenia powierzchni szklanej.

Jak mocuje się szklane schody?

Poza zastosowanym szkłem w gatunku gwarantującym bezpieczeństwo i trwałość warto zwrócić uwagę na konstrukcje schodów i ich montaż, zastosowane systemy mocowań, okuć, elementów wspornikowych, poręczy i wykończeń. Stabilne mocowania to podstawa. W wyborze mocowań znaczenie ma zarówno sam projekt jak i ciężar szkła. Niedoszacowanie ciężaru może sprawić, iż elementy szklane będą zbyt naprężone, sztywne lub przeciwnie obluzowane. Zadaniem projektanta jest obliczenie nośności schodów, pracy materiału i dopasowanie właściwych zabezpieczeń mocujących. Zwrócić uwagę należy na rozmiar pojedynczej tafli szkła. Im większy element szklany tym trudniej jest go umocować. Stąd też szklane schody projektuje się tak aby mocowań było stosunkowo jak najwięcej ale jednocześnie by nie zaburzały one estetyki całości. Wkomponowanie uchwytów i zaczepów typu klips to popularne rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo schodów ze szkła.

Fachowy montaż

Poza projektem i samym wykonaniem zadbać należy bezwzględnie o fachowy montaż schodów szklanych. Profesjonaliści mający wiedze i doświadczenie w zakresie montażu szkła minimalizują ryzyko uszkodzenia tafli jak również przyszłej trwałości i bezpieczeństwa całej konstrukcji. Większość firm świadczących usługi szklarskie, projektujących i wykonujących projekty schodów szklanych zapewnia również ich montaż u klienta. Jeśli jednak kupujemy schody na zamówienie bez montażu, nie montujmy ich sami a skorzystajmy z fachowców. Nie znając szkła, jako materiału, jak się on zachowuje łatwo jest szklane elementy uszkodzić już na etapie skręcania i mocowania. Niewłaściwa siła, narzędzie, nawiercenie może spowodować osłabienie całej konstrukcji i w efekcie grozić katastrofą. Ciągi komunikacyjne, w tym schody muszą być pewne, stabilne i bezpieczne. O ile szklane schody zostały dobrze wykonane od początku do końca to bez względu na to jak są duże czy wysokie, są bezpieczne.

Dodaj komentarz