Dlaczego warto przeprowadzić badania fokusowe?

Istnieją różne formy badania opinii konsumentów. Można to robić telefonicznie, można próbować wysyłać ankiety drogą elektroniczną, a można też organizować sondy uliczne i pytać o poszczególne rzeczy zupełnie przypadkowych przechodniów. Czy jednak takie sposoby są skuteczne i czy można dzięki nim poznać prawdziwą opinię klientów? Jak się okazuje, istnieje lepsza forma sprawdzenia co klienci sądzą o poszczególnych produktach albo usługach, dlaczego robią zakupy w poszczególnych sieciach sklepów czy też czym kierują się przy wyborze konkretnych produktów. Taką skuteczną formą badania opinii publicznej są badania fokusowe, bardzo zresztą dziś popularne i bardzo często przez przedsiębiorców wykorzystywane.

Miejsce: fokusownia

Nic nie jest jednak idealne, bo aby takie badania móc przeprowadzić, należy dysponować odpowiednim poszczeniem, którym jest fokusownia lub inaczej sala fgi. Nazwa sali bierze się oczywiście z nazwy samych badań, choć być może brzmi ona nieco dziwnie. Sala fgi jest drugą nazwą pochodzącą od anglojęzycznej nazwy badania – Focus Group Interviews. Fokusownia to sala o odpowiednich wymiarach, a jako że badania fokusowe przeprowadza się zazwyczaj w kilkuosobowych grupach, to musi to być sala przystosowana do pomieszczenia 6-8 osób oraz osoby prowadzącej badania. Osoby te muszą posiadać swobodną ilość miejsca, zatem fokusownia nie może być pomieszczeniem zbyt małym. Nie może ona jednak być również miejscem zbyt przestronnym, bo może to wpływać na przebieg badania, a co za tym idzie na jego wyniki. Przy przeprowadzaniu tak ważnych i istotnych dla wielu przedsiębiorców badań należy zadbać o każdy szczegół, a więc fokusownia musi być również salą odpowiednio wyposażoną. W związku z tym, że badania fokusowe przebiegają w formie rozmowy prowadzone przez jedną wyznaczoną do tego wcześniej osobę, to nie sposób przeanalizować całej dyskusji na miejscu i na miejscu wydedukować, jakie są rezultaty. Rozmowa ta musi być więc nagrywana, zatem sala fgi musi koniecznie być wyposażona w sprzęt do nagrywania. Jeśli natomiast znajduje się w niej sprzęt do nagrywania, to muszą się znaleźć również mikrofony, które zadbają o odpowiednią jakość dźwięku. Dzięki całemu wyposażeniu takiej sali badania fokusowe uchodzą za jak najbardziej profesjonalne, a wyniki takich badań są wiarygodne oraz rzetelne.

Brak sali to nie kłopot

Nie jest żadną nowością fakt, iż niewiele osób dysponuje takim specjalnie przygotowanym pomieszczeniem, w którym można by przeprowadzić wspomniane badania fokusowe. Dlatego też salę tę można wynająć jednorazowo lub można wynajmować ją od różnych agencji regularnie. Wówczas nie trzeba martwić się już o nic, bo to firma lub agencja, która wynajmuje nam taką salę powinna zatroszczyć się o odpowiednie nagłośnienie oraz sprzęt do nagrywania badań, czyli ogólnie rzecz biorąc o wszystkie związane z badaniami szczegóły.

Dodaj komentarz