Dobieramy lornetkę dla potrzeb amatorskich.

Zdawać by się mogło, iż na co dzień w domu lornetka raczej nie będzie nam do niczego przydatna. Niemniej jednak okazuje się, iż zwykła lornetka, typowo amatorska może stać się całkiem ciekawym sposobem na rozrywkę. Możemy ją zabrać w góry, co pozwoli nam lepiej obserwować panoramy rozpościerające się ze szlaków oraz szczytów górskich. Możemy w domu oglądać sobie zjawiska atmosferyczne czy też podglądać dziką przyrodę, co również może się okazać bardzo ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Warto tutaj jednak w pierwszej kolejności zdobyć kilka informacji na temat lornetek, aby umiejętnie dobrać taką, która będzie się sprawdzać w amatorskich zastosowaniach. 

Dobra lornetka dla amatora.

Przede wszystkim powiedzmy sobie od razu, iż na co dzień w domu nie potrzebujemy żadnego profesjonalnego sprzętu za grube pieniądze, chyba, że faktycznie zalegają nam zbędne setki czy też tysiące złotych, wtedy można sobie ewentualnie pozwolić. Niemniej jednak w większości przypadków w domowych warunkach wystarczająca będzie podstawowa lornetka za kilkaset złotych, dobra jakościowo o niezbyt wygórowanych parametrach technicznych. W tym przypadku bardzo dobrze mogą się sprawdzić lornetki dostarczane przez jednego z bardziej uznanych producentów czyli przez firmę Alpen. Jest to w końcu firma o ugruntowanej już pozycji na rynku, produkująca lornetki od wielu lat, zarówno dla potrzeb amatorskich jak i dla w pełni profesjonalnych, na przykład dla policji, straży granicznej, czy też myślistwa. W tym przypadku trzeba będzie co prawda wydać kilkaset złotych za podstawowy model do zastosowań amatorskich, niemniej jednak warto. Wraz z lornetką z reguły dostaniemy odpowiedni twardy futerał zapewniający bezpieczne przechowywanie sprzętu, oraz specjalną szmatkę i preparat do czyszczenia szkieł powiększających. Jest to bardzo ważne bowiem przez zastosowanie niewłaściwej pielęgnacji można doprowadzić do zarysowania powierzchni szkieł a to niestety będzie zgubne dla naszej lornetki. Obraz stanie się mniej czytelny i wyraźny, a przecież nie o to nam tutaj chodzi.

Jaką lornetkę wybrać ostatecznie?

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju dodatkowe udoskonalenia to w przypadku zastosowań amatorskich nie musimy zbyt wiele dobierać. Podstawowym rozwiązaniem będzie lornetka o przeciętnych parametrach czyli na przykład taka o oznaczeniach 10×42, która zapewni nam dobry poziom widoczności w ciągu dnia oraz dziesięciokrotne powiększenie obserwowanych przedmiotów i obiektów. Przydatną funkcją może być mechaniczna stabilizacja obrazu, wykorzystywana także w obiektywach aparatów fotograficznych, co sprawi, iż przy większych zbliżeniach obraz nie będzie aż tak bardzo drgał. Będzie to po prostu typowa kompensacja drgania naszych rąk, co jest właśnie szczególnie widoczne w przypadku większych zbliżeń. Generalnie rzecz więc ujmując, nie musimy tutaj zanadto wyszukiwać profesjonalnego sprzętu, gdyż wystarczającym będzie sprzęt podstawowy,

Dodaj komentarz