Dodatkowa produkcja w tartaku. Brykiet drzewny.

W toku pracy tartaku, powstają ogromne wręcz ilości odpadów drzewnych, czyli wszelkiego rodzaju zrębków, wiórów i trocin, które dotychczas nie znajdywały żadnego większego, bardziej sensownego zagospodarowania. Niemniej jednak na dzień dzisiejszy poprzez postęp technologiczny i stale rosnącą świadomość ekologiczną, z tego typu odpadów, można wytwarzać ekologiczny materiał opałowy, jakim jest brykiet drzewny. Co prawda wymagać to będzie pewnych inwestycji w niezbędną infrastrukturę, pomieszczenia magazynowe oraz brykieciarki, niemniej jednak jest to możliwość dla tartaków na osiągnięcie dodatkowych przychodów, przy jednoczesnym, skutecznym pozbyciu się odpadów produkcyjnych.

Niezbędne inwestycje w infrastrukturę do produkcji brykietu.

Przede wszystkim, najważniejszą inwestycją, bez której nie będzie możliwe wytwarzanie brykietów drzewnych, jest budowa obiektów magazynowych do przechorowywania zarówno gotowego brykietu, jak i materiału wsadowego w bezpiecznych warunkach. Głównie chodzi tutaj o wilgoć, która jest największym wrogiem zarówno procesu produkcji brykietu, jak i samego jego spalania. Materiał wsadowy, czyli wszelkie wióry, zrębki i trociny trafiają do brykieciarki, gdzie pod wpływem wysokiego ciśnienia wyciskana jest z nich żywica, stanowiąca naturalne lepiszcze do brykietu. Nadmierna wilgotność materiału wsadowego będzie zaś osłabiać znacznie wiązanie wewnętrzne, przez co brykiet będzie się rozpadać i kruszyć. Musimy więc zapewnić miejsce do składowania odpadów tartacznych w suchych i klimatyzowanych warunkach, aby nie dopuścić do ich zawilgocenia, a najlepiej mieć jeszcze możliwość pozbawienia pewnych ilości wilgoci. Do tego oczywiście trzeba będzie zainwestować w odpowiednie maszyny do produkcji brykietu czyli brykieciarki, które umożliwią nam wytwarzanie brykietu w różnych postaciach, z różnych materiałów wsadowych.

Parametry techniczne spalania brykietu.

Bardzo ważną kwestią, na którą należy tutaj także zwrócić uwagę jest kwestia parametrów spalania brykietu. Kwestią najważniejszą będzie tutaj oczywiście poziom wilgotności samego brykietu, który nie powinien przekraczać 10%. Wartości powyżej tej normy będą wpływać na pogorszenie procesu spalania, oraz ograniczenie wartości opałowej, która przy zachowaniu normy wilgotności będzie wynosić w granicach 17-19 MJ/kg. Nadmierny poziom wilgotności brykietu drzewnego będzie także negatywnie wpływać na kocioł w którym jest spalany, bowiem wydzielająca się w procesie spalania para woda będzie osiadać na stalowych jego elementach prowadząc do ich korodowania, co ostatecznie doprowadzi do uszkodzenia kotła. Co prawda nie stanie się to od razu, ale regularne spalania nadmiernie wilgotnego brykietu drzewnego będzie obniżać żywotność kotła czy też pieca kominkowego nawet o 20-25%, a to już bardzo dużo. Jednym słowem w procesie produkcji oraz składowania brykietu drzewnego, najważniejsze będzie pozbycie się wilgoci, która jest największym wrogiem w tym szczególnym przypadku.

Dodaj komentarz