Profesjonalne geosyntetyki do budownictwa drogowego.

Współczesne budownictwo drogowe, coraz częściej realizowane jest w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które pozwalają nam na realizację konstrukcji drogowych jeszcze bardziej odpornych na procesy eksploatacyjne. Wszelkiego rodzaju materiały geosyntetyczne, wpływające na wzmocnienie struktury dróg i autostrad, oraz całej infrastruktury okalającej nowe obiekty drogowe, znajdują coraz szersze zastosowanie. Przede wszystkim chodzi tutaj o kwestię ich parametrów technicznych i mnogich zalet, które przyczyniają się dla diametralnego wzmocnienia wytrzymałości nawierzchni drogowych i ich odporności na naprężenia oddziaływujące na powierzchnię w toku ich naturalnej, aczkolwiek bardzo intensywnej eksploatacji.

Przeznaczenie materiałów geosyntetycznych w budownictwie drogowym.

Musimy tutaj zdać sobie sprawę z tego, jak istotne dla współczesnego budownictwa drogowego są materiały geosyntetyczne. W końcu wpływają one na diametralne wzmocnienie całej struktury drogowej, począwszy od samej podbudowy aż po warstwy nawierzchni bitumicznej. Dzięki ich zastosowaniu, wydłuża się znacznie okres żywotności drogi. Okres jej eksploatacji bez konieczności przeprowadzania prac remontowych, a to przekłada się na znaczne oszczędności. Każdy kolejny rok bez remontu to setki tysięcy złotych, jeśli nawet nie miliony, zaoszczędzone w finansach publicznych. Swoje zastosowanie znajdują tutaj na przykład wszelkiego rodzaju geosiatki, jako materiały służące do wzmocnienia i stabilizacji warstwy podbudowy, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na siły oddziaływujące na drogę w toku eksploatacji, a skutkiem tego, sama podbudowa nie będzie się przemieszczać pod powierzchnią. To z kolei zapewni brak pęknięć i wgłębień w powierzchni drogi.

Dobra jakość geosyntetyków.

Nie da się tutaj jednak ukryć, iż bardzo istotnym aspektem będzie kwestia jakości zastosowanych geosyntetyków, bowiem w każdym przypadku jakość zastosowanych materiałów będzie odgrywać ważną rolę. Tutaj zaś musimy przede wszystkim pamiętać o tym, iż na przykład geosyntetyki od firmy Fram Geo stanowią na chwilę obecną jedne z lepszych materiałów geosyntetycznych, dostępnych na naszym rynku. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, dzięki czemu ich zastosowanie w budowie dróg i autostrad, przyczynia się do wydłużenia żywotności nawierzchni oraz całej infrastruktury okalającej nawet o 25%, co może przekładać się na nawet pięcioletni okres eksploatacji dodatkowej bez konieczności przeprowadzania prac remontowych. Będą to bardzo wyraźne oszczędne, przy czym dodatkowe koszty ponoszone poprzez konieczność zastosowania materiałów geosyntetycznych nie należą do najbardziej wygórowanych. Można nawet powiedzieć, iż są to koszty, które ze względu na korzyści jak najbardziej warto, a nawet należy ponieść, aby ostatecznie zaoszczędzić na trwałości nowo budowanej drogi czy też autostrady.

Dodaj komentarz