Rhododendrony i ich uprawa.

Uprawa Rhododendronów w naszych przydomowych ogrodach, jest zajęciem dość prostym w toku całej uprawy, aczkolwiek dość wymagającym w zakresie samego jej przygotowania. Rośliny z tej rodziny, a więc Różaneczniki i Azalie, nie potrzebują zbyt wielu prac związanych z pielęgnacją, niemniej jednak mają pewne wymagania w kwestii przygotowania gleby do uprawy i doboru odpowiedniego stanowiska uprawy. Dlatego też, warto tutaj poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, gdyż pozwoli nam to skutecznie przygotować się do uprawy Różaneczników i Azalii w naszym przydomowym ogrodzie, a to z cała pewnością przyczyni się do podniesienia jego estetyki i ograniczenia wymagań względem nas w zakresie pracy w ogrodzie.

Stanowisko i gleba do uprawy Rhododendronów.

Zdecydowanie najważniejszymi kwestiami będzie tutaj umiejętny dobór stanowiska nasadzenia Różaneczników oraz Azalii, i przygotowanie dobrej gleby, spełniającej wymagania tych egzotycznych roślin. Wśród wielu różnorodnych rozwiązań w kwestii wyboru stanowiska, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest nasadzenie Różaneczników i Azalii w towarzystwie innych roślin, większych drzewek i krzewów ozdobnych, które zagwarantują utrzymanie na stanowisku odpowiedniego poziomu wilgotności oraz zacienienia. Warto jednak pamiętać, aby więksi towarzysze nie charakteryzowali się płytkim systemem korzeniowym, jak Rhododendrony, bowiem w takich okolicznościach, będą podbierać im wszystkie składniki odżywcze z gleby, a to raczej nie jest wskazane. Co do samej zaś gleby to przede wszystkim powinna ona być dość kwaśna, toteż mieszanką w zasadzie idealną jest w tym przypadku mieszanka kory sosnowej, gleby ogrodniczej i torfy (nie odkwaszanego), w równych proporcjach. Tak przygotowana mieszanka powinna charakteryzować się odczynem pH na poziomie w granicach 5-6,5, czyli idealnym do uprawy Azalii i Różaneczników.

Dobór odpowiednich odmian.

Skoro mamy już wybrane i przygotowane stanowiska do nasadzenia, to warto jeszcze pamiętać o kwestii tego, iż nie wszystkie odmiany tych przepięknych krzewów ogrodowych, będą nadawać się do uprawy bezpośrednio w ogrodzie. Niektóre Rhododendrony, będą charakteryzować się zbyt niskim poziomem odporności na mróz, toteż trzeba będzie prowadzić ich uprawę doniczkową, aby mieć możliwość ich schowania przed mrozami do pomieszczeń gospodarczych. Odmiany zaś, które poradzą sobie z mrozami na poziomie 20-30 stopni poniżej zera, bez trudu możemy dobierać i sadzić w naszym przydomowym ogrodzie. Jedynie o czym trzeba będzie pamiętać, to prawidłowe przygotowanie rośliny do sezonu zimowego. W tym celu trzeba ją nieco bardziej niż zwykle nawodnić, i przed pierwszymi jeszcze przymrozkami wykonać ogacenie korzenia u jego nasady przy pomocy suchych liści lub suchej trawy. Tak przygotowana Azalia do zimy, raczej nie będzie mieć problemów z jej przetrwaniem, choćby nie wiadomo jak ostra była.

Dodaj komentarz